Какво ще спаси йезидите от изтребване?

| от |

Представителите на общността на кюрдите-йезиди в Русия скоро ще се срещнат с ръководството на Министерството на външните работи на Русия, за да обсъдят въпроса за оказването на хуманитарна помощ за иракските йезиди, съобщи президентът на Руското общество за солидарност и сътрудничество с кюрдския народ Юрий Набиев.

Бойците от екстремисткото сунитско движение „Ислямска държава в Ирак и Леванта“ поеха контрола върху обширни територии в северната част на Ирак. По последни данни на иракските власти, екстремистите са убили най-малко 500 кюрди-йезиди и са похитили около 300 от жените им.

Светът дълго време не забелязаваше съществуването на йезидите, но този малък народ, в продължение на хиляди години изповядващ своята особена религия, отново се оказа в центъра на вниманието, като стана жертва на радикалните ислямисти.

Докато йезидите не изпълняват своите обреди, нищо не ги отличава от обикновените хора. Те няма особен стил на обличане, нито специални прически. Религията на този народ е една от най-старите в света (първата година на летоброенето на йезидите съответства на нашата 4750 година преди Христа). С течение на времето, тя е събрала в себе си обреди и вярвания както от исляма, така и от християнството и последователите на Кабала. Както при евреите и мюсюлманите, е прието да се прави обрязване.

Според вярванията на йезидите, Създателят е един, но съществува и ангел, носещ зло – дявол в образа на паун. Тъй като Създателят по природата си е човеколюбив, няма смисъл да му се покланят, смятат йезидите. Молитвите трябва да се отправят към дявола и да му се принасят дарове, за да бъде той по-добър към хората. В това си има своята логика: щом съществуват и добро, и зло, то именно от злото трябва да се пазим, а молитвата в същото време не е знак на поклонение, а само призив за милост.

Въпреки това, радикалните ислямисти смятат йезидите за поклонници на дявола и жестоки по природа.

В действителност, йезидите винаги са се отличавали с миролюбие и толерантност. За разлика от християните, те никога не са се опитвали да налагат своите възгледи на другите. За разлика от мюсюлманите, йезидите са моногамни, въпреки че на вождовете е позволено да имат по няколко жени. Обикновено те ​​не встъпват в брак с представители на други религии и никога не се молят в присъствието на непознати. Те трябва да се молят по два пъти на ден, като се обърнат към слънцето или към огнището. Ден за почивка при тях е събота, а свещеният ден за йезидите е сряда.

Поради факта, че те не позволяват хора от други религии да изповядват тяхната вяра, бъдещето на йезидите, ако говорим за тяхната численост, е много неясно. Днес се смята, че йезидите са между 400 и 800 хиляди души, от които около 300 хиляди живеят на територията на Ирак между Мосул и Синджар, където те са подложени на нападенията на терористите от Ислямския халифат. Останалите живеят в страните от Близкия Изток и в други части на света.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Какво ще спаси йезидите от изтребване?