Какво иска да постигне Русия със санкциите?

| от |

Санкционната война на Запада с Русия престана да бъде едностранна.

Москва направи първите ответни „залпове” и намекна, че е готова да продължи в същия дух. Всичко ставащо може да се нарече напълно очаквано, логично и дори неизбежно.

Но неизбежността на ставащото не го прави по-малко тъжно. През август 2014 година, както и в 1914 година, Европа се оказа в състояние на война. Наистина, сега тя е икономическа.

Руското правителство уверява, че ембаргото на вноса на хранителни продукти от страните, които въведоха санкции против Русия, ще бъде само от полза за руската икономика и потребителите. Това може би е така. Много експерти са съгласни на 100% с това, че Русия се поставила в положение на силна зависимост от вноса на хранителни продукти.

Но това не променя главното. Обмяната на санкционни удари е взаимно вредна и непродуктивна. Такава обмяна на удари внася хаос в установените механизми на икономическите връзки. Такава вражда разваля отношенията между народите.

Никой не иска, войната на 2014 година да продължи толкова, колкото Първата световна. Очевидно е, че рано или късно противопоставянето между Русия и Запада ще завърши с компромис. Защо да се отлага компромиса за утре, когато той може да бъде постигнат днес?

С това е съгласно мнозинството политически играчи в Русия и ЕС, и дори отделни политически играчи във Вашингтон. Но по-нататък всичко ще стигне до „дребните неща” – условията на този компромис.

Има ли изход от задънената улица? Да, има. Но той се състои не в това, че едната от страните трябва да се предаде.

Русия няма да се предаде, руснаците са свикнали на лишения и трудности, на саможертва в името на онова дело, което смятат за правилно. И Западът няма да се предаде.

Но в дадения случай оптимизмът се основава на здрав смисъл – на нежеланието да се повтарят миналите грешки, на чувството за самосъхранение, на това, че обичайните, декларирани от западните политици високи морални принципи макар за някои от тях не са празен звук.

Европа трябва да се опита да разбере логиката на руската позиция. За сега ЕС категорично се отказва да направи това. Сериозният анализ на причините за безпрецедентно тежката политическа криза в Украйна беше подменен със сляпо следване на американската позиция.

Това доведе до абсолютно ненормална ситуация. В самия център на Европа, армия на съвременна държава, без абсолютно да се съобразява със жертвите сред мирното население, провежда абсолютно безсмислена мащабна военна операция против собствените си граждани.

Нещо подобно се наблюдаваше и по време на гражданската война в Югославия в края на 20-ти век. Но тогава за хода на трагичните събития беше известно почти на всеки човек в Европа. Днес не е така. Мирното население на Донбас безжалостно го унищожават, а на обикновените жители на Европа за това практически нищо не е известно. Техните медии и политици се стараят да не акцентират това.

Отговаря ли такова положение на нещата на европейските идеали? Това е твърде съмнително. Това е оскърбление на европейските идеали.

Конфликтът на Запада и Русия заради Украйна твърде много се задълбочи. Този конфликт вече не може да бъде спрян с помощта на прости решения. Но е настъпило време да се търси решение.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Какво иска да постигне Русия със санкциите?