Как знахарите помагат срещу ебола

| от |

Вместо да потърсят лекарска консултация, много хора в Западна Африка се обръщат за помощ към традиционните лечители и знахари. И те се включват в битката с епидемията, сътрудничейки на квалифицираните медици, пише Дойче веле.

Рекламата на плаката обещава помощ при болки в стомаха, тиф и дори импотентност. „Центърът за алтернативна терапия и билколечение“ е разположен в периферията на либерийската столица Монровия. Много от местните хора вярват в традиционните методи на лечение и търсят помощ в центъра на Пийс Бело, когото хората наричат доктор Пийс.

„Лекувам висока температура, малария, ерекционни смущения или високо кръвно налягане. Лекарствата, които използвам, се извличат от различни корени“, казва Пийс Бело пред Дойче Веле. Той обаче не обслужва пациенти с ебола. „Досега нито един болен от ебола не е идвал при мен. Пък и аз нямам нищо, с което мога да го излекувам“, признава той. Лечителят Моса Траоре от съседна Гвинея гледа на нещата по същия начин: „Получих инструкции от съответните министерства и също не обслужвам пациенти с ебола. Казаха ни, че трябва да съобщаваме на властите за пациенти със симптоми на заболяването“.

Абубакар Таравалие от Червения кръст в Сиера Леоне твърди, че именно тази е и правилната реакция. И в неговата страна хората търсят помощта на традиционните лечители, с които специалистите от Червения кръст са в постоянен контакт. Те съветват знахарите да не приемат и да не лекуват хора със симптоми на ебола, тъй като по този начин епидемията може да се разпространи още повече. „Много хора обаче все още вярват, че черната магия може да им помогне при лечението на определени болести“, казва Абубакар Таравалие.

По-добре при знахаря, отколкото в болницата

Към това се прибавя и недоверието на хората към болничните завадения, както и липсата на информация, смята Таравалие. „Когато избухна епидемията в Сиера Леоне, се разпространи твърдението, че всеки болен от ебола е обречен на смърт. И хората си казаха – защо да ходя в болница, след като лекарите казват, че така и така ще умра“, споделя експертът.

Либерийската лечителка Елизабет Вобе също заявява, че много хора предимно от селските райони избягват болниците. „Те са свикнали да ходят при своите традиционни лечители. Или пък отиват в болница, но не виждат подобрение и отново търсят лечителите“, обяснява тя.

От Сиера Леоне съобщават за случай на заболяла от ебола млада жена, чието семейство я извело от болницата и я отвело при лечител. По-късно жената починала по пътя обратно към болницата. Информационните агенции съобщават, че армията в Сиера Леоне е поела охраната на болниците, за да предотврати други подобни случаи.

От февруари досега от ебола са починали почти хиляда души в Западна Африка, сочат официалните данни на Световната здравна организация. Вирусът се разпространи от Гвинея към съседните държави Либерия и Сиера Леоне и вече стигна и до Нигерия.

Заедно в борбата срещу епидемията

Световната здравна организация, властите и лекарите в засегнатите страни провеждат разяснителни кампании – опитват се да убедят хората веднага да се обръщат към съответните здравни заведения и при най-малките признаци на зараза. Абубакар Таравалие и колегите му от Червения кръст в Сиера Леоне сътрудничат с традиционните лечители. „Някои от известните местни лечители вече са част от нашия екип“, казва той. Те разпространяват сред населението важните информации за заболяването, за начините на предпазване от вируса и се опитват да убедят хората, че ебола е случай за болниците, а не за знахари и лечители.

 
 
Коментарите са изключени за Как знахарите помагат срещу ебола