Как са защитени вашите влогове

| от |

Какво покрива гаранцията на ФГВБ?

Гаранцията на ФГВБ (Фонд за гарнтиране на влоговете в банките) покрива влоговете, направени както в левове, така и във валута. Изплащането на влоговете се извършва само в левове. Покритието на гаранцията включва влоговете на български и чуждестранни граждани, както и на български и чуждестранни фирми.

money

Какви влогове са гарантирани?

Гарантирани са всички парични средства по банкова сметка от всякакъв вид, открита на името на едно или повече лица. Личният влог може да бъде срочен, безсрочен, спестовен, разплащателен и т.н. Гаранцията по влоговете се отнася също и за кредитните салда, които банката по закон или по договор е задължена да изплати на клиентите си.
Гарантирани са също съвместните влогове, както и влоговете в полза на трето лице.

Какъв е размерът на гаранцията на ФГВБ?

ФГВБ гарантира пълното изплащане на паричните средства на вложителя във всяка една отделна банка, независимо от броя и размера им, до 196 000 лева. В посочената сума се включват главницата и начислените лихви към датата на отнемане на лиценза на банката.

Пример:
• Ако имате влог под 196 000 лева, например 78 000 лева, сумата, която ще ви бъде изплатена в случай на фалит, ще е 78 000 лева и начислените лихви, т.е. ще получите пълна компенсация.
• Ако Вашият влог възлиза на 196 000 лева, ще ви бъдат изплатени 196 000 лева, но без начислените лихви, тъй като сумата на главницата и лихвите ще надвишава гарантираното ниво от 196 000 лева, т.е. в този случай ще получите пълна компенсация на главницата без лихвите.
• За влогове над 196 000 лева изплатената гарантирана сума ще бъде 196 000 лева.

„Промоционалните” депозити, доколкото биват продукти, които банките публично предлагат на клиентите си, са гарантирани от ФГВБ.

Има ли влогове, непокрити от гаранцията?

Изключени по закон от гарантираното покритие са влоговете на финансовите институции и на местните и централни власти.
Не подлежат на гаранция влоговете на акционери в банката с повече от 5 на сто участие, на членове на управителните и контролните органи и одиторите на банката, както и на техните близки роднини.
Изключени са също привилегированите влогове, т.е. влоговете с индивидуално договорени по-добри условия от тези, които банката публично предоставя на вложителите си и прилага по отношение на тях.
Влоговете, свързани с „пране на пари”, също са изключени от гаранцията, ако титулярът им е осъден с влязла в сила присъда.

Гарантира ли ФГВБ влоговете във всички банки?

ФГВБ гарантира влоговете във всички банки, лицензирани от Българската народна банка (БНБ) да приемат влогове, както и в клоновете на български банки в чужбина.
Влоговете в клонове на чуждестранни банки от държави, които не са членки на Европейския съюз, също се гарантират от ФГВБ, когато в съответната държава не се предоставя гарантиране на влоговете, не се гарантират влоговете в клона на банката в чужбина или се осигурява по-ниско покритие или обхват от това на ФГВБ.
Влоговете в клонове на чуждестранни банки от държави-членки на Европейския съюз са защитени от съответната система за гарантиране на влоговете в тези държави и не се гарантират от ФГВБ.
В рамките на ЕС влогонабиращите институции са задължени да участват в схема за гарантиране на депозити.

Задължени ли са банките да предоставят на вложителите информация за гарантирането на влоговете?

Да. Банките трябва да предоставят на вложителите такава информация, както в общите си условия по предлаганите влогове, така и в индивидуалните договори относно приложимата система за гарантиране на влоговете, размера, до който те са гарантирани, органа, който изплаща гарантираните суми, както и влоговете, които не подлежат на защита.

Ако имам влогове в няколко банки, влоговете ми ще бъдат ли сумирани, за да се определи размерът на гаранцията, която ми се полага?

Не. Влоговете в различни банки са гарантирани поотделно. Но централата на дадена банка и всички офиси на клоновете й се считат за една банка. Така че, ако имате влогове в централния офис и в един или повече клонове на една и съща банка, когато се изчислява гарантираното покритие, влоговете ви се сумират.

Мога ли да увелича гарантираното покритие на ФГВБ, като разпръсна паричните си средства в няколко различни влога в една и съща банка?

Не. Гаранцията по влоговете не се определя на базата на всеки отделен влог. Вие не можете да увеличите гаранцията, като разпръснете паричните си средства в различни влогове в една и съща банка.

Какво става, когато банка, в която имам парични средства, се слее с друга банка?

В случай на сливане или придобиване, включващо две или повече банки, влоговете в тях се гарантират поотделно за период от шест месеца от датата на консолидацията. След това обаче при определяне на гарантираното покритие влоговете се сумират.

Как ще разбера, че банката, в която имам влог, е фалирала?

Винаги, когато отнеме лиценза на банка, БНБ известява за това обществеността чрез медиите.

По какъв начин ФГВБ информира вложителите за изплащането на гарантираните влогове?

ФГВБ публикува съобщение в най-малко два централни ежедневника, в което обявява датата, от която започва изплащането на гарантираните влогове на вложителите, и банката, определена от ФГВБ да извърши тези плащания.
Вложителите могат да получат подробна информация за изплащането на гарантираните влогове от уеб сайта на ФГВБ, на място във Фонда или по телефона.

Кога ще получа сумата на гаранцията по влоговете ми?

По закон ФГВБ започва изплащането на гарантираните влогове на титулярите на сметки най-късно до 20 работни дни, след като БНБ отнеме лиценза на банката. При наличие на изключителни обстоятелства, този срок може да бъде удължен с още 10 работни дни. Вие от своя страна следва да предявите правата си в рамките на общия петгодишен давностен срок.

Какво трябва да направя, за да получа гарантирания размер по моя влог?

За да получите гарантирания размер, следва да отидете в банката, определена да извърши изплащането, където представяте документ за самоличност и на място подписвате декларация, удостоверяваща, че не сте съпруг или роднина по права или съребрена линия до втора степен на лица, попадащи в някоя от категориите на ръководството, собствеността или контрола на фалиралата банка.
Обслужващата банка ще Ви изплати гарантираната сума. Също така, можете да наредите прехвърляне на паричните си средства в друга, посочена от Вас банка, или да ги оставите на влог в обслужващата банка.
В случай че желаете, имате право да получите от синдиците на фалиралата банка удостоверение за подлежащата Ви на изплащане сума.

Ако влоговете ми са в чуждестранна валута?

В такъв случай ще Ви бъде изплатена левовата равностойност на гарантираната сума по централния курс на БНБ за деня, определен от ФГВБ като начален ден за изплащане на гарантираните размери по влоговете.

Ако влоговете ми надхвърлят размера на гарантираното покритие?

Ако влоговете Ви във фалиралата банка са по-големи от размера на гаранцията, първо ще получите гарантираната Ви от ФГВБ сума в размер на 196 000 лева, след което съгласно процедурите на производството по несъстоятелност на банката и в зависимост от това колко пари са получени от продажбата на банковите активи, в бъдеще можете да получите от синдиците на банката допълнително плащане.

Какво да направя, ако обслужващата банка откаже да ми изплати подлежащата на гарантиране сума или ако не съм съгласен със сумата, която ми е определена?

Трябва да предявите писмените си възражения до синдиците на фалиралата банка, прилагайки доказателства в подкрепа на твърдението си. Те са длъжни да Ви отговорят в седемдневен срок. Възраженията следва да бъдат подадени в срок до една година от началния ден на изплащането. Ако възраженията Ви не бъдат приети, можете да потърсите защита по съдебен ред.

Кой управлява дейността на ФГВБ?

По закон ФГВБ се управлява от петчленен Управителен съвет. Той се състои от председател, посочен от Министерския съвет, заместник-председател, определен от Българската народна банка, един член, посочен от Асоциацията на банките в България, и двама членове, определени от председателя и заместник-председателя на УС на ФГВБ.

Как се финансира дейността на ФГВБ?

Основни източници на приходи за ФГВБ са встъпителните и годишните премийни вноски, платени от банките, както и приходите от инвестиране на средствата на ФГВБ в издадени или гарантирани от държавата ценни книжа и краткосрочни депозити в БНБ и банки. Бюджетът за административните разходи на Фонда се одобрява от Управителния съвет на Българската народна банка. Сметната палата упражнява контрол върху дейността на ФГВБ.

Повече информация можете да намерите тук.