Италия не взима пръстови отпечатъци на нелегални имигранти въпреки европейското законодателство

| от |

655-402-v-sasht-zhiveiat-nad-11-mln-nelegalni-imigranti-povecheto-ot

Колин Бари от Асошиейтед прес

Всеки ден препълнени с бежанци плавателни съдове достигат италианските брегове. Правото на Европейския съюз изисква от Италия да им снеме пръстови отпечатъци, така че ако кандидатстват за убежище в друга страна, да могат да бъдат върнати до пристанището, откъдето са влезли. Вместо това Италия оставя хиляди мигранти тихомълком да се промъкват в Северна Европа, без каквито и да било данни за тяхното пребиваване в Италия.

Анализ на Асошиейтед прес на данните на ЕС и Италия показва, че една четвърт от мигрантите, на които е трябвало да се снемат пръстови отпечатъци през първата половина от тази година, не са били подложени на тази процедура. Правото на ЕС изисква от Италия да сподели пръстови отпечатъци за около 56 700 мигранти, само 43 382 комплекта са били изпратени.

Дори да се вземат предвид евентуални забавяния в изпращането на отпечатъци до Брюксел, е ясно, че хиляди бежанци минават незабелязано.

„Това е много сериозен проблем“, заяви тази седмица еврокомисарят по вътрешните работи Сесилия Малмстрьом пред шведския в. „Дагенс нюхетер“. След получени жалби от държави членки, Европейската комисия проверява дали Италия изпълнява задълженията си към ЕС. Италианското правителство не отговори на многократните молби за коментар.

Страните от ЕС са ядосани, че не могат да изпратят мигрантите обратно до първото пристанище, през което са влезли, когато няма данни къде е станало това. Длъжностни лица по правата на човека също се тревожат, че бежанците не могат да се ползват с протекциите на ООН за бежанци, ако официално не съществуват.

Като не снема пръстови отпечатъци на мигранти, Италия избягва възможността те да бъдат изпратени обратно. Рим харчи вече 9,5 милиона евро на месец, за да спасява хиляди мигранти, които правят рискованото прекосяване от Северна Африка на борда на плавателни съдове на каналджии. Началото на тази операция бе дадено, след като 360 мигранти се удавиха край бреговете на Сицилия миналата година и това кара Италия да чувства, че вече преизпълнява своя дял.

Самите бежанци се радват, когато не дават пръстови отпечатъци. С безработица от 12,6 процента и младежка безработица от 43 процента, новодошлите нямат особен интерес да останат в Италия и предпочитат вместо това да се установят в Северна Европа, където има по-добри възможности за работа и по-затвърдени бежански общности.

Подпомогнати от факта, че Рим си затваря очите, сирийски мигранти попадат извън полезрението на Италия, проправят си път до централната железопътна гара в Милано в групи по сто или повече души. Те са посрещнати от полицията на гарата, служители на хуманитарни организации и общински длъжностни лица, които предлагат храна, легло и съвет за убежище за тези, които попитат.

Сред 10 500 души, които са пристигнали в Милано от октомври, само 8 са подали молба за получаване на убежище в Италия, съобщават служители на градската администрация. Много други, след като прекарат няколко часа или дни в Милано, се отправят на север без да е документирано, че някога са стъпвали в Италия.

„Никой сириец не иска да му се снемат отпечатъци“, каза Шади Хоуара, лекар от Дамаск, който минава транзит през Милано.

Италианското министерство на вътрешните работи е докладвало за 60 435 мигранти, пристигнали с лодка в Италия до 30 юни тази година. Голяма част от тях съпровождат деца, на които, според правилата на ЕС не трябва да бъдат снемани отпечатъци; по данни на фонда „Спасете децата“, техният брой е 3700. За същия период от време, ЕС съобщи, че Италия е споделила 43 382 комплекта пръстови отпечатъци.

В момент, когато все повече сирийци започват да прииждат, бяха забелязани деца, проснати на каменни пейки, градската управа на Милано постави през октомври бюро за „добре дошли“ на гарата, съобщи Пиерфранческо Майорино – най-високопоставеният служител на града по имиграцията.

Това бюро представлява маса на мецанина на пещероподобната гара. То е поставено под жълти пластмасови прегради, на които пише „Спешна помощ за сирийци“.

Сцената е сюрреалистична: докато близкият ескалатор превозва модерно облечени хора, идващи на работа във финансовата столица на Италия, сирийските бежанци кръжат наоколо с дрехи от дарения и вещи, които струват малко повече от найлонова торбичка, в очакване за следващия влак, пътуващ на север.

Защо не са им снети отпечатъци?

„Питайте вътрешното министерство“, каза Майорино и допълни, че единствено правоналагащите агенции – а не служителите на градската управа – имат правото да извършват това.

Вътрешното министерство отказа неколкократно на молбите да коментира прилагането на европейската директива за пръстовите отпечатъци от страна на Италия.

Сирийският бежанец Исаам Зарай, на 35 години, прекарал 30 часа в препълнен кораб с жена си и двете си деца, на 6 и 7 години, преди да бъдат спасени в морето. По пътя си за Швеция той не среща проблеми с немарливото прилагане от страна на Италия на евродирективата за пръстовите отпечатъци. „Не ни снеха отпечатъци“, каза той, и не ни питаха за имената. /БТА/

 
 
Коментарите са изключени за Италия не взима пръстови отпечатъци на нелегални имигранти въпреки европейското законодателство