Интересно за традиционната монголска медицина

| от |

Практикуващите традиционна монголска медицина искат повече хора да научат за наследството на техните лечители, което датира от времето на Хунну, вероятно предшественици на хуните.


dfde79dd42f244c893ffea302427448e

През февруари миналата година шестчленна делегация посети седалището на ООН в Ню Йорк и участва в международен форум, организиран от Световната здравна организация (СЗО). Членовете на делегацията говориха за ролята на монголската традиционна медицина в живота на градското и селско население в Китай. Това разказа в интервю за Чайна дейли Улаан, която бе ръководител на делегацията.

Тя е директор на международната монголска болница в автономния район Вътрешна Монголия, който е част от Китайската народна република. Това е държавна болница, която бе открита през април 2012 г. В момента тя е една от десетте най-добри болници в страната. През миналата година тук са били лекувани около 400 000 пациента, според Улаан.

По време на срещата на ООН, изпълнителният директор на СЗО Джейкаб Кумаресан каза, че делегацията е първата, която представя традиционната монголска медицина от Китай пред ООН.

Улаан определя този шанс като добра съдба.

„Ние бяхме поканени, защото специалистите от СЗО, които посетиха Вътрешна Монголия, бяха удивени как нашите лекари наместиха фрактура на крак за 10 минути.“, каза тя. „А аз използвах акупунктура за лечението на схванато рамо пред тях. То струваше на пациента само 16 юана (2.6 щатски долара).“

„Те си помислиха, че правя грешка като забождам иглите в крака на пациента. Не им беше ясно защо не ги слагам на рамото. Това е трудно да се обясни с няколко думи.“, усмихва се тя.

Според изчисленията на Улаан, лечението с традиционна монголска медицина обикновено е 40-50% по-евтино, защото то разчита повече на опита на лекаря, вместо на сложна медицинска апаратура и скъпи лекарства.

„Употребата на антибиотици и хормонални медикаменти е прекалена. Ние предлагаме по-безопасна алтернатива.“, казва Улаан.

Тази година се навършват 65 години от установяването на дипломатически отношения между КНР и Монголия. В тази връзка болницата, която ръководи Уланн, ще организира „мобилна болница“ от 10 души през лятото и ще предлага безплатни медицински услуги около пасищата на Монголия за повече от 20 дни. Събитието също ще открие нови възможности за комуникация между медиците от двете страни.

„Веднъж бяхме в Улан Батор, за да предложим безплатни услуги.“, спомня си Улаан.“Един от пациентите бе пътувал цели два дни до столицата, за да се срещне с нашия лекар. Това силно ни развълнува и решихме да разширим нашите услуги в повече райони на Монголия, за да може повече хора да получат помощ от нас.“

Улаан гордо заявява, че в няколко от граничните райони броят на пациентите от Монголия и Русия е огромен, а в нейната болница в рамките на 2 години са лекувани над 8 000 пациента от Монголия.

Международното сътрудничество на болницата се простира далеч отвъд двете северни съседки. Тя си сътрудничи с лаборатории от САЩ, Великобритания и Япония. Броят на пациентите от чужбина също расте.

Голям е успехът на съвместен проект със САЩ, в който прилагат психотерапия и натуротерапия за лечението на псориазис. Психотерапията включва разговор комбиниран с хипноза, което изглежда, че помага на пациентите да се възстановят.

Улаан разказва, че постепенното популяризиране на традиционната монголска медицина по света е накарало много от добрите лекари, които са преминали към западната медицина, да се завърнат, някои дори от чужбина. През последните години болницата е привлякла над 40 лекаря.

„Преди във Вътрешна Монголия нямаше болници на провинциално ниво за ТММ и древните методи на лечение се съхраняваха сред обширните пасища, за някои от които съвременната наука няма обяснение“, обяснява Улаан.

„Ако тези практики не бъдат предадени на наследниците, те вероятно ще се забравят. Сега имаме възможност да съберем тези знания. ТММ е не само медицина. На нея трябва да се гледа и като нематериално културно наследство и тя ще даде своя уникален принос за изграждането на културната сила на нашата страна.“, добавя тя.

За хората от Запад е трудно за кратко време да разберат ТММ и не всеки има възможност да дойде и да види тези практики със собствените си очи.

През 2013 г. здравният отдел на Вътрешна Монголия подписва споразумение с Националния институт за здравеопазване на САЩ да насърчи изучаването на монголската медицина.

Улаан припомня какво са казали нейните колеги от СЗО: „Ако в редовните болници на САЩ се използва ТММ в лечението, пациентите ще установят, че медицинските им разходи ще намалеят.“

 
 
Коментарите са изключени за Интересно за традиционната монголска медицина