И Украйна строи стена

| от |

Украинското правителство планира изграждането на 2 000 километра защитен вал по границата с Русия. Въпреки, че в изграждането участват доброволци, проектът ще погълне милиарди, и то напразно, твърдят експерти. Репортаж на Дойче веле.

Това, което украинското правителство нарича стена, е двуметрова желязна ограда с бодлива тел под електрическо напрежение. От украинската страна на границата ще бъде изграден и ров на бетонна основа с ширина три метра и дълбочина два. Вътрешният министър Арсений Аваков твърди, че това съоръжение ще даде повече сигурност на украинците. „Работим по проекта непрекъсното. Премиерът редовно се среща с отговорните лица. През следващите дни ще бъде завършена първата част от отсечката. Вече няма да губим контрола върху границата, както стана през пролетта“, уверява министърът.

Проектът като демонстрация на активност

Специални багери вече са започнали да копаят защитния вал в северната част на страната, където не се водят интензивни боеве. Много експерти обаче смятат, че проектът е само демонстрация на активност, тъй като руските танкове лесно биха могли да преодолеят подобно препятствие. Освен това украинско-руската граница е дълга 2 200 километра и има съвършено различни геологически особености, казва военният експерт Микола Сунхуровский. „Такава ограда може да бъде изградена само в равнинните участъци с сравнително стабилна основа. Но между нашите две държави има и морска връзка. В някои региони по границата има и блата. Освен това Украйна може да укрепва границата само там, където има контрол върху нея“, посочва експертът.

Т.е. в момента проектът по никакъв начин не допринася за сигурността. Сепартистите контролират над 150 километра от границата между Луганск и Азовско море. И вместо да мисли за стена, много по-добре би било Украйна да укрепи армията си. Именно тя би трябвало да осуети по-нататъшното завладяване на територии от сепаратистите, ако примирието бъде прекратено. За целта държавното ръководство трябва да модернизира напълно остарялата бойна техника. От друга страна въоръжените сили също трябва да бъдат организирани по нов начин, смята Микола Сунхуровский. „По-рано, когато ставаше дума за завладяването на стратегически важна кота, командирите на участващите бойни подразделения се събираха и обсъждаха операцията. А сега директно идва заповед за атака до съответните батальони. Това противоречи на всички правила на бойното изкуство. Време е за промяна, но нищо подобно не се случва.“

Доброволците недоволстват

Президентът Петро Порошенко нито се съобразява с думите на военните експерти, нито търси отговорните за тежките поражения от края на август. Най-вече събитията в град Иловайск бяха тези, които разтърсиха цяла Украйна. Хиляди украински войници бяха обкръжени в битката за града. Министърството на отбраната твърди, че в боевете са загинали над 100 украински войници, но според експертите действителният брой на жертвите е много по-голям.

Дори силно мотивираните доброволчески батальони вече са започнали да недоволстват. Повечето от тях все още нямат официален статут на бойни единици и официалните власти не полагат грижи за тях. Роман, който командва малка група бойци, е финансирал изцяло сам мисията в Източна Украйна. „През зимата свалихме стария президент. Сега можем да свалим и новия. Бавно, но сигурно се доближаваме до точката на кипене. Ако продължават да ни предават и да ни изпращат като пушечно месо, ще ставаме все по-аресивни“, казва той.

 
 
Коментарите са изключени за И Украйна строи стена