Храмът на всичките 16 религии

| от |

Да, има такъв храм. На пръв поглед е приказно причудлив, но своевременно е красив и доста идеен. Това е „Храмът на всички религии“ и той се намира в покрайнините на гр.Казан, в Старо Аракчино.

BsvIjsQsalg
Храмът е създаден от художника и архитект Илдар Ханов, заслужен деятел на изкуствата на република Татарстан. Художника-монументалист е създал един вид Вселенски Събор, или може би Храм на Бъдещето обединяващ 16 религии: християнство, ислям, будизъм, зороастризъм, хиндуизъм, Култа на Древния Египет и други учения. Художникът е построил своя храм на парцела, останал от родителите му в наследство, намиращ се на лявия бряг на река Волга. Строежът започва през недалечната 1994 година първоначално със собствени пари, а след време и с много пожертвования от страна на любопитни туристи и местни жители. В края на краищата за двадесет години архитектът успява да сътвори живописен архитектурен ансамбъл от ярки, разноцветни здания и изложбени зали. Както и на снимката, от много далече се виждат очертанията на кубетата на православната църква, на мюсюлманската джамия, вижда се будисткия храм, мярка се кубето на синагогата, както и камбаната на католическата църква.

130376353_opt-300x227
В необичайния храм са разположени залите на Исус Христос, залата на Буда, залата на Майка Тереза. Храмът на Бъдещето, или както го е нарекъл самия автор – „Единство на душата“, играе единствено роля на архитектурен символ на евентуалното единство между религиите, културата и цивилизациите.
Храмът все още не е довършен, а през февруари миналата 2013 година, Илдар Ханов умира след тежко заболяване и така и не успява да построи планираната египетска пирамида в задния двор на храма. Пред „Единство на душата“ обаче е застинала във вечната си молитва статуя на Буда направена от пясъчен камък, досущ като хилядите подобни традиционни статуи в Индия. Египетския символ Ангх който е изписан от разноцветни плочки на оградата на храма, е съсед на разноцветната мозайка с изображенията на православните светци. Всичките са заедно и с имената на пророците на исляма.
Разбира се, никакви религиозни служби и обреди в този храм никога не е и имало и едва ли в бъдеще ще е позволено да има. Как да се направи така, че да се обединят на едно място и в едно и също време Божествената Христова литургия и например езическото поклонение към огъня?
Няма как. Всички местни представители на действащите религии са се обединили в осъждането, проклинането и анатемосването на строителството на този интересен храм и дружно са обвинили художника приживе в религиозно кощунство.

„Вселенския Храм“ или „Единство на душата“ не е замислен от мен като място, в което вярващите в разните религии да могат да се молят един до друг. Това е защото хората все още не са стигнали до Единобожието. Храмът който строя е архитектурен ансамбъл и символ на всички религии, музей на религиите. Той е международен духовен център на духовното единение“

 
 
Коментарите са изключени за Храмът на всичките 16 религии