Холандци превръщат смартфоните в научни инструменти

| от |

Гражданите учени отдавна използват телефоните си, за да съобщават за пътни инциденти, светлинно замърсяване или вредни растителни видове, използвайки безплатни приложения, пише Live Science. Холандски изследователи правят още една крачка напред в тази посока, превръщайки смартфоните в научни инструменти.

С помощта на евтин аксесоар за камера и мобилно приложение, те доказват, че могат да постигнат, а понякога и да задминат способностите на наземните инструменти и сателитите при засичането на замърсяване. “Точността на измерванията, събрани от много хора е като тази на професионалните инструменти”, казва ръководителят на проекта Франс Сник, астроном от Лайденския университет в Холандия.

Оптичното устройство, разработено от Сник и колегите му се нарича iSPEX и превръща камерата на смартфона в спектрополяриметър – инструмент, измерващ броя на аерозолите в атмосферата, които възпрепятстват слънчевата светлина. Един единствен iSPEX не е особено прецизен, но 6007 изображения, заснети в един и същи ден, постигат точност, даваща възможност да се проследи източника на замърсяване.

Високите нива на аерозоли в долната част на атмосферата влияят на здравето на хората, тъй като малките частици могат да увредят белите дробове и да влошат състояния, каквото е астмата. Аерозолите в горните слоеве на атмосферата пък са вредни за “здравето” на планетата, като са смятани за един от факторите, причиняващи климатични промени.| Агенция „Фокус“

 
 
Коментарите са изключени за Холандци превръщат смартфоните в научни инструменти