Григор загуби, Надал отива на финал

Григор Димитров остави тялото и душата си на корта, спаси два мачбола, но не можа да повали Рафаел Надал и след изстрадан успех с 6-3 5-7 7-6(5) 6-7(4) 4-6, испанецът се класира за сблъсъка на титани с Роджър Федерер на финала на Australian Open. Най-добрият ни тенисист се бори абсолютно като с равен с 14-кратния шампион от Големия шлем на Rod Laver Arena, но огромният опит на Матадора натежа в някои изключително тънки моменти и му помогна да е като стена в тези ключови точки.

Григор се нахвърли върху сервиса на Надал още в първия гейм на мача и си осигури два брейкбола след изящен бекхенд уинър по правата. Рафа обаче се измъкна, както го е правил безброй пъти в кариерата си, макар че битката му отне 8 минути. Григор взе своето подаване на нула, само че в следващото изостана с 15-40. Българинът отрази първия брейкбол с ас, но при втория атакува мрежата след твърде плитък и централно пласиран форхенд и Надал го хвана неподготвен с минаващ удар – пробив и 3-1.

До края на сета Матадора печелеше твърде много лесни точки на свой сервис и взе 12 от общо 13 разигравания в следващите си три подавания, фиксирайки резултат 6-3 на таблото след 36 минути игра. Григор показа, че желанието му за битка не е повлияно от този сякаш твърде леко загубен откриващ сет и в първите минути на втората част спаси няколко невъзможни топки със спринтове по цялата ширина на корга, но точкато отново остана за Надал.