Григор взе сет, но не успя да победи Федерер и в петия си опит

Върхът „Федерер“ остана непокорен от Григор Димитров и при петия му опит. Българинът отново изигра силен мач, както беше и в Бризбън, взе сет на легендарния съперник, но не успя да преодолее швейцареца в третия кръг на Australian Open – 4-6 6-3 1-6 4-6. Победата бе юбилейна №300 за Маестрото на турнири от Големия шлем, като пред него вече е само Мартина Навратилова с 306 „мейджър“ успеха.

Още в първия гейм Григор наниза два аса, но той премина през дюс преди българинът да удържи подаването си. Форхенд в аут даде първи брейкпойнт на Федерер при 30-40 в третия гейм, но Димитров се измъкна с добър сервис. Играта вървеше гейм за гейм, въпреки че швейцарецът видимо печелеше по-лесно своите.

И един пробив реши сета. С невероятен бекхенд уинър по правата Федерер стигна до 15-40 в седмия гейм, след което атакува на мрежта втория сервис на българина и Димитров изпрати бекхенда си в аут. Роджър затвърди безпроблемно, а в десетия гейм се наложи да спасява точка за връщане на пробива, преди да приключи сета.

Григор пренесе подобряването на играта си във втория сет и го надгради. Във втори пореден гейм му се наложи на Федерер да отразява брейкбол, за да изравни за 1-1, след като Димитров го притисна след изоставане от 0-40, но след това се пропука. Българинът показа страхотна игра, за да пробие за 3-1, но Федерер се добра до точка за незабавен рибрейк. Швейцарецът дочака грешка на българина при едно дълго разиграване, но за радост Григор показа здрави нерви и затвърди.

Федерер показа солидна защита в седмия гейм, за да поведе с 15-40 и да си осигури нови два шанса за рибрейк, но и този път Димитров запази самообладание. Това бе и последната опасност за нашия в сета, след което изравни резултата с безапелационен гейм.

Третата част обаче започна зле. Въпреки че Федерер бе приел по-пасивна тактика с по-дълги разигравания и не търсеше бързи точки, което трябваше да е коз на страната на Димитров, българинът бе пробит още във втория гейм, в който направи и двойна грешка. Само след 12 минути Роджър вече водеше с 3-0, а всичко се изясни, след като поредица от грешки българинът бе пробит отново и вече изоставаше с 1-5. Натрупал сериозна преднина, Федерер даде възможност на първата ни ракета да върне единия пробив, но в крайна сметка това не се случи.

С изящен минаващ удар от бекхенд Григор поведе с 0-30 на ретур във втория гейм на четвъртия сет, но след форхенд уинър и убедително сервиране швейцарецът стигна до геймбол, а след като се премина през дюс, Роджър все пак удържа. Нов бекхенд уинър по правата означаваше брейкбол за швейцареца и 30-40 в петия гейм, след което Димитров направи непредизвикана грешка и пробивът бе факт. Още в следващия гейм Маестрото изкара форхенд в аут да подари шанс за моментален рибрейк, но го неутрализира с ас и после затвърди – 4-2.

Видимо Григор изпитваше и физически проблем, след като между третия и четвъртия сет поиска помощ заради болки в лакътя. Такъв бе случаят в седмия гейм, в който Димитров изпусна аванс от 40-0 и Федерер имаше три скрити мачбола, но водещата ни ракета се пребори за подаването си. С гейм на нула българинът се приближи на един гейм от съперника, но след кратката пауза Маестрото приключи двубоя с ново 6-4 и на осминафиналите ще играе с Давид Гофен.isKafe.com.

Коментарите са изключени за Григор взе сет, но не успя да победи Федерер и в петия си опит