Григор си уреди среща с Надал

Григор Димитров мина уверено през първата си задача на Swiss Indoors Basel и се класира за втори кръг след 6-3 6-4 над Сергей Стаховски. Там го очаква далеч по-серизно изпитание в лицето на третия поставен в схемата Рафаел Надал, който на няколко пъти изглеждаше на крачка от отпадането, но все пак изкова обрат срещу Лукаш Росол с 1-6 7-5 7-6(4). Григор няма победа в шест двубоя с Матадора, но във всеки един от трите им сблъсъка на твърди кортове е взимал поне сет.

Григор започна мача изключително активно и след бърз сервис гейм на нула стигна до 40-40 в подаването на Стаховски със страхотен бекхенд минаващ удар по правата. Димитров получи и брейкбол, при който сбърка ретура, но при втората възможност притисна съперника и поведе с пробив за 2-0. Бекхендът на българина работеше безотказно в тези минути и след нов куршум по правата със 142 км/ч затвърди за 3-0.

Украинецът атакуваше често мрежата и нерядко излизаше напред твърде неподготвен, така че Димитров стигна до 15-40 при 4-1, но не можа да предреши сета още в този момент. Григор обаче не срещаше абсолютно никакви затруднения на свой начален удар и поведе с 5-2 с безкрайно уверен смач от основната линия, който се заби със 189 км/ч в полето на Стаховски. След още няколко минути българинът сложи край на сета с гейм на нула за 6-3.

Веднага след почивката Димитров пропусна две възможности за ранен брейк, но пък добратата новина беше, че отпусна една 3 точки на противника в първите си три подавания. При 4-4, Григор успя да се задържи в гейма на Стаховски и с два брилянтни минаващи удара, в които комбинира впечатляващ атлетизъм и изящна техника, проби решително за 5-4. Талантът ни мина експресно през подаването си и подпечата успеха с ас.