Григор разгроми Надал

| от Tenniskafe |

Григор Димитров показа изключителен тенис и разгроми Рафаел Надал с 6-2 6-4 в четвъртфинален сблъсък на China Open, с което постигна първа победа в кариерата си над бившия №1 в света.

Началните минути на срещата бяха необичайни за мъжки мач, тъй като двамата си размениха по два пробива в първите четири гейма. Тактиката на Григор бе да се позиционира максимално близо до основната линия и да бъде изключително агресивен – нещо нехарактерно за голям брой от предишните му срещи по-рано през сезона. Правеше впечатление, че въпреки неудобния топ спин на Надал, българинът бе загърбил почти изцяло бекхенд слайса и отиграваше повечето си удари от тази страна с висока скорост и лифт.

Именно тази стратегия, несъмнено начертана от Дани Валверду преди мача, помогна на Димитров да спечели първите две подавания на своя опонент.

Самият Рафа обаче също отвърна с два брейка и изравни за 2-2, демонстрирайки още веднъж голямата си класа в защита и умението си да преминава в атака с един-единствен удар. Проблемът за Григор в началото на мача бе липсата на достатъчно лесни точки от сервис, които го принуждаваха да влиза в маратонски разигравания на собствен начален удар.

В гейм №5 Надал вървеше към първо удържане на свой сервис гейм, но бившият №1 от Испания се подлъга по вихреното темпо на своя противник, пресили няколко форхенда и допусна нов пробив. Решителна бе намесата на съдията на стола Мохамед Лахияни при брейкбола, който се обади и правилно обяви удара на Рафа в аут.

Летящ минаващ удар по правата от форхенд на Надал, описал невъобразима траектория, му донесе нов брейкбол в следващия гейм. Този път обаче Григор отвърна с три изстрела от сервис и с ас за първи път спечели подаването си за аванс от 4-2.

Българинът показваше изключителна стабилност от дъното на корта и продължаваше да форсира максимално бекхендите си, което предизвика нови грешки от ракетата на 14-кратния победител в турнири от Големия Шлем. Димитров проби за трети пореден път, а впоследствие завърши сета с хладнокръвен сервис гейм, в който пласира два бомбени аса по правата.

Доминацията на Григор продължи и във втория сет. Българинът показа класа и от форхенд страната и с нов брейк (четвърти от началото на срещата) взе аванс от 2-0 гейма.

Надал очевидно бе в нокдаун в тези минути и в третия гейм отново изостана с 30-40 на свой начален удар, но този път минаващият удар от бекхенд на Димитров намери мрежата и испанецът най-после удържа подаването си за първи път от старта на четвъртфинала.

Както и самият Григор сподели вчера след победата си над Лука Пуи: „Когато Рафа е на корта, знаеш какво да очакваш – битка до самия край.“ Бившият №1 от остров Майорка се измъкна и в следващите си две подавания и запази разликата минимална, очаквайки евентуален спад в нивото на игра на своя противник.

Възможността дойде за Надал при 3-4, когато форхендът на Матадора най-после започна да намира целта си. Испанецът се добра до два брейкбола, но ретурите му не попаднаха в полето и при двата и Григор се доближи на един гейм от победата.

За разлика от първия сет, през цялата втора част началният удар на българина бе на отлично ниво и му позволяваше да навлиза в корта и да диктува разиграванията. Такава бе картинката и при сервис за мача и с хладнокръвен гейм българинът записа историческа победа след час и 33 минути.

За място на финала в Пекин Григор ще спори с Милош Раонич.