Григор не успя да пребори Троицки за титлата

Григор Димитров през цялата седмица отново ни накара да се почувстваме така, както се чувствахме през 2014-а, но не успя да направи решителната крачка и да спечели петата си кариерна титла. На финала на Apia International в Сидни българинът пропиля сет аванс и допусна обрат за 6-2 1-6 6-7(7) срещу Виктор Троицки. В първия сет Григор не остави съмнения в превъзходството си над сърбина, но във втория последва огромен срив, а в решителния сърбинът спечели рулетката на тайбрека.

Срещата стартира по възможно най-добрия начин, след като Димитров проби още в първия гейм. След това започна подаването си с два аса и двойна грешка, а с ретур уинър и непредизвикана грешка от форхенд се стигна до дюс. След добър сервис и атака, Григор взе предимство, след което затвърди за 2-0.

В следващия гейм Димитров блесна с невероятен бекхенд уинър по правата за 0-30, след което рискува форхенд, който за малко излезе в аут за 30-30. С ас Троицки стигна до геймбол, а с още един спечели първия си гейм. В тези минути превъзходстото на Григор бе очевидно. С гейм на нула, завършил с ас стана 3-1, а с нова дирекетна точка от начален удар със скорост 212 км/ч стигна до 40-0 и с още един добър сервис поведе с 4-2.

В седмия гейм с агресивна игра Димитров стигна до 30-40 и скрит сетбол, след което Троицки опита къса, която се спря в мрежата и резултатът стана 5-2. Ретур в мрежата за 40-30 даде сетбол на българина и след секунди първата част приключи с нова грешка на Виктор след по-малко от половин час игра.

Статистиката след първия сет отчете 77% вкаран първи сервис от българина и 88% спечелени точки на него, като не се виждаше как Троицки ще се върне в мача. Но съвсем не беше така.

Вторият сет започна с гейм на нула за Троицки, а във втория Григор пресили форхенд за 0-30. Малко по-късно направи двойна грешка за 15-40, а с още една предаде гейма си.

С много интелигентна къса и форхенд уинър Димитров стигна до 0-30, а след това дочака грешка на Троицки за 15-40 и две възможности за моментален рибрейк. Сърбинът показа по-стабилни нерви в последвалото продължително разиграване, а след това Григор прати бекхенд в аут. При третата си възможност обаче върна пробива след непредизвикана грешка на съперника.

Но вместо да се вдигна след моменталния рибрейк, последва страхотен срив в играта на Григор, който постоянно грешеше и в следващите четири гейма успя да вземе само две точки, което означаваше, че сетовете са изравнени.

С осорван гейм в началото на решителната част Димитров прекъсна серията на Троицки, а след това извади много от най-добрия си арсенал, за да притисне сърбина в сервис гейма му. Григор се пребори за две точки за пробив при 15-40. Не успя при първата, а при втората форхендът му по правата кацна на сантиметър-два от линията. С добро сервиране в края сърбинът удържа.

С пределна концентрация Григор изправи съперника до стената и в следващото му подаване, което отново премина през 15-40, но Троицки не се огъваше. Още две възможности пропусна Димитров, преди сърбинът да изравни за 2-2 с два поредни аса.

Димитров изпрати форхенд далеч в аут за 15-40 в петия гейм и на свой ред трябваше да отразява два брейкбола, а после сърбинът имаше и още един, но Григор устоя.

Балканската битка се водеше точка за точка, а въпреки умората, която вече се четеше и у двамата, тенисът бе зрелищен. Григор стигна до скрит сетбол в осмия гейм, принуждавайки опонента да сбърка с атака на мрежата, но после допусна непредизвикана грешка и след няколко дюса, резултатът отново бе равен – 4-4.

И тук настъпи развръзката, след като Троицки извади късмет при едно продължително разиграване и топката кацна на линията след удара му от бекхенд за 15-40 и реализира скрития си сетбол след грешка на Григор.

Димитров обаче нямаше намерение да се предаде и стигна до 15-40 и две възможности за оставане в мача и от втората успя с бекхенд уинър, който накара Франко Давин да покаже емоции. И когато стана 6-5 за Григор, напрежението вече бе изцяло в двора на Троицки. Геймът премина през няколко дюса, но в крайна сметка изходът принадлежеше на тайбрек.

Дългият гейм започна с размяна на минипробиви, а Григор отново действа несъсредоточено и изостана с 1-3, но малко по-късно навакса и двамата смениха полетата при 3-3. Троицки сбърка воле и Григор на свой ред поведе с минипробив, но после той бе върнат след продължително разиграване. Троицки стигна до 6-5 и мачбол преди сервисите на Григор, а тенисистите смениха полетата за втори път при 6-6. Секунди по-късно Димитров имаше мачбол при 7-6, като последва поредното драматично разиграване за ново равенство, след което Троицки проби отново и ликуваше за втора поредна година.