Григор на финал в Сидни

След 15 месеца Григор Димитров отново е на финал на турнир от ATP тура! Българинът със сигурност ще запомни днешния ден, след като първо приключи експресно ходенето по мъките срещу Александър Долгополов заради метеорологичните условия в Сидни, започнало вчера, а след това със страхотна игра се наложи и над опитния Жил Мюлер с 6-2 7-6(4) на полуфиналите.

Григор бе загубил предишните си два мача срещу тенисиста от Люксембург – в Ротердам и Куинс миналата година, но днес не остави никакви съмнения в превъзходството си над световния №38. Сервисът, ударите и движението на Димитров бях на ниво, което нямаше как да не му донесе успех.

Мачът започна с пробив още в първия гейм. Мюлер изкара бекхенд в аут за 30-40, след което сбърка воле и брейкът бе факт. Григор затвърди, а при 2-1 срещата бе прекъсната за около час заради преваляване. Когато двамата се завърнаха на корта, българинът не бе изгубил ритъма си. Окончателната равръзка на сета настъпи в седмия гейм, когато Димитров притисна съперника, след като изоставаше с 15-40. С остър обратен диагонал от форхенд българинът стигна до дюс, а малко по-късно след непредизвикана грешка на Мюлер имаше и скрит сетбол. Тенисистът от Люксембург налетя на мрежата за воле, което изглеждаше, че ще му донесе успех, но последва нов аут и резултатът стана 5-2.

С ас с 218 км/ч Димитров стигна до 40-0 и три сетбола и от втория приключи първата част след 37 минути игра.

В началото на втория сет Мюлер започна да намира най-силното си оръжие – началния си удар, но статистиките на Григор бяха все така убедителни, както от първия сет, в който първата ни ракета вкара 72% от първите си сервиси и спечели 92% от точките на тях. Процентът му спечелени точки на втори сервис пък беше 80.

В шестия гейм Димитров позволи на Мюлер да стигне до два брейкбола при 15-40, но притисна бекхенда му и се добра до дюс, а после взе предимство след ожесточена престрелка на мрежата и удържа подаването си – 3-3.

Григор даде всичко от себе си в деветия гейм в опит да пробие отново и да се доближи на гейм от победата, но с няколко аса Мюлер се измъкна от затруднението в гейм, който премина през няколко дюса. Световният №38 стигна до сетбол в десетия гейм, но Димитров не се огъна и го приключи със страхотен минаващ удар от бекхенд.

В крайна сметка сетът се реши с тайбрек. Григор осъществи първи минипробив, а с помощ от мрежата стигна до 4-2 и при този резултат двамата смениха полетата. С ас Мюлер се доближи до 5-4 преди двата сервиса на българина. С невероятен форхенд Димитров стигна до два мачбола и реализира още първия.

С успеха Григор си осигури 150 точки за световната ранглиста и $37,900 от наградния фонд, както и първи финал от този в Стокхолм през есента на 2014-а.