Григор е в трети кръг след петсетов трилър срещу Шарди

Григор Димитров на два пъти навакса сет пасив, докато най-накрая успя да изтощи Жереми Шарди и го пречупи лесно в решаващата част за крайното 4-6 6-4 3-6 6-4 6-2 след 3 часа и 6 минути на корта. Това е едва вторият случай в кариерата на българина, в който той успява да достигне трети кръг на US Open.

Шарди не губи време в „излишни любезности“ на корта и с два ретур уинъра си осигури брейкбол още в откриващия гейм на мача, а Димитров ни върна към няколко кошмарни спомена от последните месеци, като го подпечата с двойна грешка. Французинът затвърди на нула, а в следващото си подаване българинът поведе с 30-0, но в този момент наниза три поредни начални удара в аут и опасността отново се показа на хоризонта. Григор обаче пласира брилянтен кик сервис за 40-15 и скоро намали за 1-2.

Нещо повече – българинът дори стигна до точка за 2-2 гейма, само че се пропука от форхенд и заби топката в мрежата при размяна на висока скорост от основната линия. Димитров не загуби настроението в играта си и при 3-4 излезе перфектно на мрежата за 30-15, след което вкара прекрасен блок ретур и заслужи два брейкбола. При втория, Григор демонстрира неповторимия си атлетизъм, благодарение на който достигна един удар на Шарди с доста странна и къса траектория и отново завърши разиграването край мрежата – 4-4.

За съжаление, Димитров пропусна момента да излезе напред в резултата и бързо изостана с 15-40 на свой начален удар, след като французинът прати слайс на бекхенда му и влезе напред в корта. На брейкбола, българинът си позволи нова удар в мрежата и изостана с 4-5 гейма. И двамата тенисисти показваха зрелищен тенис на много висока скорост, а Шарди вкара магическо стопволе за 30-0, като след още няколко мига затвори сета с 6-4 след 12-ата си непредизвикана грешка за деня.

Разликите продължиха да са микроскопични и след почивката, когато Димитров стигна до брейкбол още в първото подаване на съперника, но отново бекхенд ретурът го предаде, а след това българинът на свой ред се измъкна от тежка ситуация, за да поведе с 2-1 гейма. Шарди се представяше притеснително стабилно от дъното на корта в тези минути, но макар и с повече усилия, Григор също контролираше ситуацията на свой сервис.

При 4-3 гейма, Шарди поднесе неочакван подарък на българина с 3 непредизвикани грешки, само че Димитров изигра твърде пасивно и трите брейкбола и само изгледа, как съперникът му пласира серия от смели уинъри за 4-4. Григор най-после изригна от бекхенд с минаващ удар за ново 0-40, но този път при 5-4 гейма, а при втория сетбол блок ретурът проработи и предизвика грешка на Шарди – 6-4!

Третата част вървеше равностойно и с много битка на корта, докато при 3-3 Григор изведнъж се срина и изостана с 0-40 и дори завърши катастрофалния гейм с двойна грешка. Шарди скоростно затвърди за 5-3, а с нова двойна грешка Димитров му подари и сетбол, който сам реализира с бекхенд в мрежата за 3-6.

Григор се раздаде докрай в защита в самото начало на четвъртия сет, а Шарди го възнагради с непредизвикна грешка от форхенд с цената на ранен пробив. Димитров затвърди за 2-0, докато съперникът му сякаш започваше да се уморява. Българинът се възползва, за да удари още веднъж с брейк за 4-1, който обаче световният №55 веднага върна. Това не разколеба Григор, който съхрани останалата част от аванса си и вкара битката в пети решителен сет с 6-4. Съпротивителните сили на французина приключиха и с категорично 6-2 гейма Димитров си подсигури мач от трети кръг срещу Жоао Соуса, който спря Фелисиано Лопес с 6-2 6-4 1-6 7-5.

Коментарите са изключени за Григор е в трети кръг след петсетов трилър срещу Шарди