Григор Димитров победи трудно Жоао Соуса

Григор Димитров се появи на корта за първи път от US Open и победи, но не убеди на старта на турнира в Куала Лумпур. Първата ни ракета преодоля сет изоставане, за да обърне Жоао Соуса с 2-6 6-3 6-4 в двубой от втория кръг на надпреварата и се класира за четвъртфиналите, където ще се изправи срещу Бенямин Бекер.

Положителното е, че Григор успя да намери себе си след трудното начало и да се добере до обрата срещу Соуса, който миналата седмица игра финал в Санкт Петербург.

Григор изигра изпълнен с грешки първи сет, в който нищо в играта му не се получаваше. За да бъде още по-лошо положението на първата ни ракета, не вървеше и сервисът му. От своя страна Соуса играеше прагматично и разчиташе на грешките на българина. Димитров започна много силно с гейм, в който даде само точка на съперника. Още във втория гейм стигна до точка за пробив след две двойни грешки на Соуса, но световният №47 измъкна подаването си.

В петия гейм с чудесен ретур португалецът стигна до 15-40. Григор отрази първия брейкбол с добър сервис, но при втория изкара драйв воле в аут. Португалецът затвърди на нула, а след това проби отново след много слаб гейм на Григор и всичко в този сет вече бе ясно. Статистиката от първата част отчете едва 40% вкаран първи сервис от Григор и 38% спечелени точки на втори.

В третия гейм на втората част при 1-1 Димитров отрази нова точка за пробив и приключи подаването си с бекхенд уинър – един от малкото му в мача. Това даде импулс в играта на Григор, който поведе с 0-30 в следващия гейм. Стигна се до дюс и когато българинът трябваше да вземе предимство изкара форхенд на опразнения корт, а след това на лек сервис прати ретур в мрежата. Димитров обаче рязко вдигна нивото и реши сета с пробив за 4-2.

Затвърждаването на брейка се оказа трудна задача и българинът се наложи да отразява две точки за моментален рибрейк, преди да поведе с 5-2 и да се приближи на гейм от изравняването на сетовете. Първата ни ракета се опита да свърши работата си още в следващия гейм, в който поведе с 0-30, но Соуса се задържа в сета. Димитров допусна двойна грешка за 15-30, но след това взе своето.

Решителната част започна перфектно – двойна и непредизвикана грешка дадоха преднина от 0-30 на Григор на ретур. А с още една двойна грешка българинът вече имаше две точки за пробив. Португалецът обаче показа здрави нерви, а имаше и късмет при точката, с която взе предимство. Продължиха няколко гейма за сервиращите, преди Григор да се пропука в шестия гейм, в който направи двойна грешка за 15-40, а после с още една направи пробива факт.

Димитров натисна веднага за връщане на пробива и португалецът не издържа на напрежението. Григор се разходи по бръснача, давайки три скрити мачбола на Соуса. Той изкара бекхенд в аут за 15-40, след което елиминира двата брейкбола с добър сервис. Българинът оцеля още веднъж, за да изравни за 4-4. Веднага след това българинът проби отново и застана на линията да сервира за мача.

Геймът започна трудно с 0-30, но сервисът дойде на помощ и Димитров изравни, а преди да затвори мача след повече от два часа битка, Григор отрази два брейкбола, които оставяха португалеца в двубоя.