Градовете, в които всеки говори собствен език

| от chronicle.bg по BBC |
Да научиш чужд език най-често ти се налага, когато се местиш в чужбина. Но има места на планетата, където няма да ти се размине проговарянето на най-малко два нови езика – само за да можеш да оцелееш.
По данни на Ethnologue, които се занимават с изследването на живите езици, в страни като Папуа Нова Гвинея, Индонезия, Нигерия, Индия и САЩ се говорят над 300 езика.
За да разберат как езиковото разнообразие въздейства на ежедневието, експертите потърсили местни жители, които ежедневно боравят с над 4 езика само докато стигнат до работа. Те разказват какво е да живееш на място, където се сблъскващ с толкова много култури и общности всеки ден.
Порт Морсби, Папуа Нова Гвинея
Не само че Папуа Нова Гвинея може да се похвали като страната с най-голям брой говорими чужди езици (повече от 800), но това е и мястото с най-висок индекс на лингвистично разнообразие в света; това лесно би могло да се докаже, ако събере двама случайно избрани души. Те със сигурност ще говорят на различни езици. Езиковото разнообразие в тази страна идва от географското разположение – дълбоки долини, трудни за навигация терени, които се обитават от общества и кланове в продължение на векове с страната.
Като столица и най-голям град в страната в Порт Морсби живеят хора, които идват от малки села, за да си намерят работа, а скорошният бум на минни находки привлича значителен брой чужденци, които превръщат града във все по-интересно място за живеене. Безопасността е основен ангажимент на властите, тъй като трябва да се вземат различни превантивни мерки като например – не трябва да шофирате сами, защото може да попаднете на местна банда или групировка от организираната престъпност. И все пак това не е проблем за Клара Рейвън, която пристига в града от Лондон преди две години.
„Това, пред което си изправен тук, е една цялостна промяна на живота ти. Мястото е уникално“, разкрива тя. Докато през седмицата няма как да се отдадеш на спонтанни преживявания, през почивните дни можеш да се окажеш на някой от най-красивите плажове на планетата или да се посветиш на планински преходи през всичките 19 провинции в страната. Това лесно може да се осъществи, ако говориш английки. Това е бизнес езикът на страната, има и много австралийци. Все по-често ще чуете и Tok Piesen – развален английски, разказва Рейвън. Той е един от официалните езици в страната – наред с истинския английски, Hiri Motu и жестономичният език на папуасите от Нова Гвинея. „Той е лесно разбираем и все повече се развива като език“, разказва още Рейвън.
Повечето чужденци живеят в европейски тип апартаменти. Те са заплащани от работодателите в областите Ela Beach, крайбрежието в южната част на града, и в Paga Hill – западната част на полуострова.
Джакарта, Индонезия
Джакарта – най-гъсто населеният град в Югоизточна Азия с 11 милиона жители. Привлича чужденци от целия регион заради икономическите възмоности, които предлага. Там обичайно се говорят над 700 езика, характерни за Индонезия. Страната е с подобни географски особености като Папуа Нова Гвинея – в действителност те имат обща част, която се състои от над 17 хиляди острова. Именно островите допринасят за огромния брой диалекти.
„Много е свежо да се живее тук. Можеш да срещаш хора непрекъснато, които не са от една и съща среда“, казва Питър Ричи Путра, роден в Джакарта внук на китайски емигранти. „Културите се смесват една с друга и това е нещо хубаво“. Разнообразието дава въможност да едни от най-добрите кулинарни шедьоври, особено късно през нощта, когато уличните търговци се развихрят по улиците. Лесно да се намери храна из града, ако отидете до главните улици Sabang, Bloc M и Pecenongan, където ще намерите всичко от пържен индонезийски ориз до китайски задушени кифлички и близкоизточни палачинки, наречени martabak.
Чужденците често живеят в апартаменти в по-богатите квартали. Някои от тях се установява в местността Menteng – на 3 км северно от центъра на града. Пазаруват в оазиса Thamrin – на 5 км на изток; киупонясват в Kemang – на 10 км северно. А тези, които могат да си позволят повече, наемат единични стаи в най-известния пансион, наричан разговорно Kos-Kosan.
За да се сприятелиш с местните индонезийци обаче, си трябва усилие – трябва да напуснеш собствения си квартал, казва Брет Макгуайър, който се мести в града от Оукланд преди повече от 10 години. „Тук е оживено и динамично място за живеене. Ако сте готови да напуснете зоната си на комфорт“, казва той.
Официален език на страната е индонезийският и така имате възможността да се интегрирате навсякъде в Джакарта. „Често чувам, че индонезийският е лесен език за научаване. Това не е така. Истината е, че индонезийците ще ви позволят да научите езика им само ако комуникацията с вас е в техен интерес“, казва Магуайър. „Резултатът е, че може да говорите индонезийски, без да го знаете перфектно. Никой няма да ви се присмее за неправилната граматика. Повечето, ако не всички индонезийци, ще бъдат твърде развълнувани, че въобще знаете нещо на техния език“.
Лагос, Нигерия
Повече от 500 различни етнически групи обитават Нигерия и всяка има свой собствен език. Ще чуете голяма гама диалекти, които се участ само в селските училища. Причината е, че повечето хора се местят в града от малките населени места, за да си намерят работа в Лагос – най-големият град в страната и търговски център на Нигерия.
„Обичайно за хората тук е да говорят два или повече езика освен английския, който е официален език“, казва Идоу Койеникан, роден в Лагос, но живее в САЩ. След английския основни езици с хауса, йоруба и игбо.
Чужденците, които са дошли в Лагос, за да научат чужд език, ще трябва да положат усилия, за да се случи това. „В колкото по-богати квартали живееш, толкова повече англоговорящите доминират в тях. И така възможността за взаимодействие с нигерийските езици е по-малка“, казва д-р Лейн Статън, американка, пристигнала в Нигерия, за да се подготви за докторската си степен и пише за петролната политика в района. „Учих Игбо в продължение на година, тъй като това беше наложително. Наложи ми се да остана в села, където се говори Игбо, за да мога да го практикувам наистина“.
За различни сделки се използват различни нигерийски езици, обяснява Статън.
„Например, игбо обикновено се говори от пазарните търговци, така че ми се наложи да се добера до вътрешните пазари, за да упражнявам езика. Езикът фулани се ползва предимно от касапите на север, така че, за да научите фулани ще ви се наложи да посетите месарница. „
Без значение кой от езиците на Нигерия говорят местните жителите, хората на Лагос са забавни и мили хора, а Лагос е известен с динамичния си нощен живот и хаотичните си енергия.
Повечето чужденци живеят на остров Лагос, на 10 км югоизточно от града. Островът включва Banana Island – източната част, с едни от най- скъпите недвижими имоти в Африка. Жилищата в Лагос, които са предимно апартаменти или къщи, може да бъдат трудни за намиране.
„Едно от странните неща за отдаване под наем на жилище в Нигерия е това, че обикновено наемът трябва да бъде платен две-три години по-рано. Това показва колко засилено е търсенето на жилище“, обяснява Койеникан.
Делхи, Индия
В цяла Индия се говорят над 400 езика. В столицата Делхи могат да бъдат чути повечето тях, включително хинди, урду и панджаби. “ Където и да отидеш в Делхи има хора от всички сфери на живота, от различни държави, които говорят различни езици“, казва Саяни Гош, родом от Колката, ръководител на местна туристическа агенция Peak DMC. „Това етническо разнообразие е извор за информация за различните културни и хранителни навици“.
Въпреки големите, пренаселени и претъпкани улици, Делхи компенсира с големи зелени площи и паркове, където семействата се събират вечер, а жителите се възстановяват от забързаното темпо на ежедневието.
Преди време Южен Делхи бе мястото, където се насочваха чужденците, дошли да усетят духа на Индия. Но в последните години емигрантите все повече започват да се местят в централната и източната част на Делхи, известа като Пател Нага – на 6 км северозападно от центъра на града.
„Чужденци са станали по- смели и се осмеляват да живеят сред местните общности, дори в малките населени места край Щжен Делхи, които не бяха толкова популярни преди години“.
Саяни Гош препоръчва Humayunpur в Южен Делхи и Карол Багх в централната част – квартали, които дават възможност на живущите да са в центъра на събитията при пазаруването, храненето и търговията. За тези, които предпочитат по-затворен живот, дистанциран от общността, тя препоръчва Vasant Kunj в подножието на планините югозападно от центъра на Ню Делхи; Greater Kailash в Южен Делхи е популярно място сред заможните семейства; типично жилищен и семейно-приятелски квартал е Safdarjung Enclave, също в Южен Делхи. Почти всеки живее в апартамент, казва още Гош, а съжителството е един комплекс дава още по-голяма възможност да срещнеш съседи от други култури.
Докато английският е официалният писмен и бизнес език, полезно ще е да научите и малко хинди и панджаби, тъй като те са най-широко разпространени.
Лос Анджелис, САЩ
Лос Анджелис – място, което е шарена смесица от различни имигрантски култури. Град, в който се говорят над 300 езика. Най-популярните са английски, испански и китайски, но градът предлага най-голямото лингвистично многообразие в страната. Повечето испаноговорящи са от Мексико и Латинска Америка. Говорещите китайски, корейски и Тагалог идват от Източна Азия.
„Обичайно е да се видят хора, които говорят два до три езика, вариращи от шведски до корейски, френски и така нататък“, каза Крис Лу, генерален мениджър на кухните и баровете от веригата Freddy Smalls в Западен Лос Анджелис. „Американската култура приема толкова много от другите култури, че линиите се преплитат и вече не може да се каже еднозначно, кое е характерно за Лос Анджелис, и кое – не“.
Като цяло, живеещите тук имат своя баланс между „блъскането“ на работа и отмората. Срещал съм най-заетите хора, които намират време за своите йога упражнения или катеренето, разказва той. Лос Анджелис е с огромна площ, включваща квартали като Ориндж Каунти. Хората, които срещаш, може да са както от хипстър нагоре до безгрижни съседи от предградията.
„Санта Моника, на 15 мили западно на брега на морето, и Пасадена ( на 10 мили североизточно) са две места, които дават възможности за живеене за всякакъв семеен бюджет“, разказва Тхи Тхи Ма, който емигрирал от Виетнам през 1980 година. Сега е мениджър на най-висок образователен център в Koreatown. Лу се съгласява с него като отбелязва, че „тези места са добро място за създаване на семейство“.
„Нарастването на търсенето на жилища в области като Кълвър Сити, Западен Холивуд и Среден Уилшир води до техните трансформации, казва Ма. „Тези места са все по-лесно достъпни, удобни и семейно-ориентирани“.
 
 
Коментарите са изключени за Градовете, в които всеки говори собствен език