Гореща изборна есен на Балканите

| от chronicle.bg по БНР, БТА |

Василики Тану-Христофилу, председател на Върховния съд на Гърция, положи клетва като служебен премиер в четвъртък, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Церемонията беше предавана на живо от телевизия ЕРТ. Тя произнесе клетвата, след което президентът Прокопис Павлопулос подписа указа за назначаването й за министър-председател на служебно правителство. Така за първи път жена стана премиер на Гърция.

В служебното правителство на Гърция ще има 22-ма министри и заместник-министри, съобщи Атинската информационна агенция, предаде БТА.

За министър на външните работи ще бъде назначен Петрос Моливиатис, който вече е заемал този пост в две правителства – на Панайотис Пикраменос и на Константинос Караманлис.

Министерството на финансите ще оглави един от главните преговарящи с международните кредитори в последните месеци Йоргос Хулиаракос.

Министър на отбраната става генералът в оставка Йоанис Якос, а министър на вътрешните работи ще е Андонис Манитакис, заемал същия пост в правителството на Пикраменос.

Новото правителство положи клетва в петък. Негова основна задача ще е произвеждането на предсрочни парламентарни избори, които бяха нсрочени за 20 септември.

Мандатът на служебният кабинет е 24 дни до деня на извънредните парламентарни избори. Лидерите на партиите вече заявиха, че независимо от резултатите ще съставят правителство и няма да се достигне до поредица от избори, съобщава БНР.

Вчера бяха публикувани и първите социологически проучвания, които сочат запазване на лидерската позиция на СИРИЗА. Радикалната левица на Алексис Ципрас получава 23% доверие, докато консервативната партия „Нова демокрация“ се движи в рамките на 20% подкрепа. Очаква се тези данни да се променят чувствително до деня на изборите, около 25% от гърците още не са решили за кого да гласуват, а и кампанията на партиите едва сега започва.

Според друго проучване в парламента влизат девет партии, ако предсрочните избори се проведат сега, а двете основни политически сили СИРИЗА и Нова демокрация ще получат приблизително равен брой гласове с разлика от два процента в полза на левицата.

Според социолозите СИРИЗА и Нова демокрация ще доминират на предстоящите избори, като преднината им пред останалите ще е значителна, така че на политическата сцена ще се създаде представа за двупартийност.

Ако изборите са сега, СИРИЗА ще получи 24 на сто от гласовете, за Нова демокрация ще гласуват 22 на сто, а далеч след тях следват „Златна зора“ – с 6 на сто, Потами (Реката) – 5,5 на сто, комунистическата партия – 4,5 на сто, ПАСОК – 4,5 на сто, новата партия „Народно единство“ – също с 4,5 на сто, „Съюз на центристите“ – 4 на сто, „Независими гърци“ – 3,5 на сто.

Лявата партия СИРИЗА на бившия гръцки премиер Алексис Ципрас би спечелила 25% от гласовете на свиканите за 20 септември предсрочни парламентарни избори, спрямо 22 на сто за консервативната „Нова демокрация“, според проучване на Македонския университет в Гърция, представено от телевизия Скай.

Центристката партия “Потами“ е на трето място заедно с комунистическата – и двете с по 6%, следвани от крайнодясната „Златна зора“ с 5,5%.

Отцепилата се от СИРИЗА партия „Народно единство“, която се противопоставя на последната спасителна програма за страната, ще бъде подкрепена от 5% от гласоподавателите.

Според друго проучване – на компанията „Марк“ – СИРИЗА би получила 25,3% от гласовете, а „Нова демокрация“ – 23,2 на сто. „Народно единство“ подкрепят 3,8% от анкетираните, „Потами“ – 5,8%, а „Златна зора“ – 5,5 на сто, сочат още данните от проучването.

Съгласно закона в Гърция победителят от изборите получава бонус от 50 допълнителни места, което го улеснява значително при управлението на страната.

Гръцкият премиер в оставка Алексис Ципрас даде сигнал, че би приел облекчаване на дълга на страната, без отписване на задължения, ако спечели предсрочните избори. В интервю за телевизия Алфа, Ципрас каза, че е за по-дълги периоди на плащане на дълга и по-ниски лихвени проценти, след като страната си е осигурила нова спасителна програма. Той каза, че е приел споразумението, за да спести евентуално рухване на гръцките банки и граждански размирици, в случай че Гърция би била принудена да излезе от еврозоната.

На фона на разцеплението в неговата партия СИРИЗА премиерът в оставка похвали финансовия министър Евклидис Цакалотос. Ципрас покачи и политическия залог преди изборите, като каза, че няма да влиза в коалиция с основните опозиционни партии в центъра и център-дясно, дори и подкрепата им да му е нужна, за да управлява.

Няма да ставам премиер в коалиционно правителство с Нова демокрация, ПАСОК или Потами. Смятам, че и трите партии по същество са изразители на старата политическа система, заяви той.

Нови избори в Турция

Президентът Ердоган е взел решение за нови избори, след като изтече срока от 45 дни за съставяне на кабинет. Решението бе обнародвано в Държавен вестник.

Турският президент възложи на Давутоглу задачата за съставяне на преходен служебен кабинет, в който министрите на правосъдието, вътрешните работи и транспорта ще бъдат избрани сред независимите депутати. Останалите членове на служебния кабинет ще бъдат назначени според процентното съотношение на представените в парламента политическите партии. Ако някои от политическите партии не предложат членове на преходното правителство и за тези министерства ще бъдат посочени независими депутати.

Натовареният от президента да състави служебен кабинет премиер Давутоглу обяви схемата на разпределението на министерствата по съотношението на политическите партии.

Според нея извън премиера и тримата необвързани министри, на ПСР се полагат 11 министерства, на РНП – 5 и на ПНД и НДП се падат по 3 министерства.

Две от опозиционните партии отказаха да предложат министри и техните 8 места ще бъдат заети от независими депутати.

В турската политическа история за пръв път страната отива на избори с преходен служебен кабинет.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган утвърди състава на временното правителство и то официално встъпи в длъжност.

Временният Министерски съвет ще управлява страната до провеждането на новите парламентарни избори, които са насрочени за 1 ноември тази година.

За първи път в близо 100-годишната история на републиканска Турция, страната отива на парламентарни избори с временен кабинет. Той се състои от 26 министри, като 11 са на проислямистката Партия на справедливостта и развитието, която на изборите на 7 юни тази година загуби парламентарното си мнозинство.

11 са независими, единият е от опозиционната Партия на националистическото действие, а двама и от прокюрдската Демократична партия на народите. Интересното е, че за временен министър по европейските въпроси беше назначен Али Хайдар Конджа от прокюрдската ДПН, с която премиерът Ахмет Давутоглу преди това отказа да води преговори за коалиционен кабинет.

Другият интересен факт е, че за първи път в турския Министерски съвет ще има жена министър, която се покрива с ислямска забрадка. Тя е професор от Истанбулския търговски университет.

Предсрочните избори в Турция, планирани за 1-ви ноември, ще възпроизведат в голяма степен резултатите от вота на 7-и юни, сочи актуално проучване на общественото мнение в югоизточната ни съседка.

Партията на справедливостта и развитието, която загуби парламентарното си мнозинство преди два месеца, няма да успее да го възстанови, съобщава Ройтерс.

Анкетата, проведена в средата на този месец, показва, че управляващите ще получат по-малко от 42 процента, следвани от Републиканската народна партия и Партията на националистическото действие. Четвъртата сила – прокюрдската Демократична партия на народите, не само ще се задържи в парламента, но може и да увеличи броя на депутатите си.

 
 
Коментарите са изключени за Гореща изборна есен на Балканите