Големите злодеи в киното (част 2)

| от |

Том Хидълстън, който стана мегаизвестен с ролята си на злодея Локи от поредицата на Marvel за Отмъстителите, казва: „В главата си всеки злодей всъщност е супергерой. За него това, което прави, никога не е лошо, а всъщност е най-добро“.

Някои от най-големите злодеи в киното са донесли огромна слава на хората, които са ги създали и онези, които са ги изиграли.

Най-интересните сред тях може да откриете тук. Първата част е на линка горе, а нейното продължение е тук.

Професор Мориарти

Най-важният човек в малкия свят на Шерлок Холмс, освен самия Шерлок и неговият верен приятел Джон Уотсън, е най-големият враг и ум в престъпния свят на Лондон в края на XIX и началото на XX век – д-р Джим Мориарти. Немезидата на Шерлок го мами, лъже и заблуждава в продължение на два разказа и един роман, след които двамата имат финален сблъсък, който свършва фатално. Това е начинът, по който Артър Конан Дойл решава да се отърве от емблематичния си герой, но не успява. Почитателите на детектива са толкова много, че той бива принуден да го върне. Сблъсъкът на Шерлок с Мориарти при Райхенбахските водопади обаче си остава емблематичен трик в репертоара на детектива. Още в ранните години на киното Шерлок Холмс бива филмиран, а с него винаги вървят Джон Уотсън и проф. Мориарти. Изследователите на Холмс и Конан Дойл твърдят, че детективът е толкова известен, че всяко поколение има свой Шерлок Холмс, както и свой Мориарти съответно. Последните двама са британците Андрю Скот, който играе злодея в сериала „Шерлок“, и Джаред Харис, който е Мориарти във филма на Гай Ричи. Американският вариант на модерните приключения на детектива дори си позволява да направи Мориарти жена, като възлага ролята на сексапилната Натали Дормър и тя се справя прекрасно. Митът около Мориарти е също толкова мистериозен, колкото и този, около оцеляването на Шерлок Холмс. И англичаните, създатели на сериала на BBC „Шерлок“, използват това умело, тъй като в новия сезон, който трябваше да започне в края на тази година, но беше преместен за 2017-а, иначе мъртвият Мориарти ще се завърне. Все пак, ние сме в очакване на Коледа и специалният епизод на „Шерлок“. Дали там ще видим Мориарти? Надявам се. Иначе Андрю Скот – Мориарти от „Шерлок“, може да гледате в новияфилм за Бонд – „Спектър“.

Дарт Вейдър

С наближаването на седмата част и нов цикъл на най-голямата космическа сага в киното, смятаме е редно да почетем най-голямото зло в нея – Черния лорз. „Аз съм баща ти“ от устата на Дарт Вейдър е в топ 10 на най-запомняемите реплики в киното на всички времена. Самият Черен лорд пък е на 3-то място в класацията „100-те най-големи злодеи в киното“. Вейдър е творение на Джордж Лукас с дълга история. Роден като джедай, Анакин Скайуокър е спряган за момчето, което ще промени света. Но за разлика от Хари Потър, друго момче, което променя света си, тук не става и дума за положителен смисъл. Анакин се жени за принцеса и им се раждат две деца. Но малко преди това до учителя Йода е стигнало пророчеството, че един джедай ще се обърне срещу своите. Това се случва с Анакин и той се превръща в Дарт Вейдър – най-големият психопат и злодей във Вселената на „Междузвездни войни“ – една от най-великите киносаги на всички времена. Неговият син и дъщеря – Люк и Лея се борят срещу него без да знаят кой е той. Както и зрителите на първите части на историята от 70-те години.

Норман Бейтс

Създаден от писателя Робърт Блох в романа му „Психо“, вдъхновен от психопата и сериен убиец Ед Гийн, от когото е вдъхновена и историята в „Тексаско клане“, и съживена на голям екран от майстора на психо-трилъра Алфред Хичкок и брилянтния Антъни Пъркинс. Норман Бейтс – тих, но луд управител на малък и забутан хотел в Америка, е вторият най-голям злодей в киното, според публиката. Когато Хичкок попада на „Психо“ на Блох той точно е пуснал по кината филма си „Шемет“, който няма касовия успех, който се очаква. Но режисьорът веднага се „влюбва“ в „Психо“ и държи да го филмира. За съжаление, студиото отказва да го финансира, но Хичкок не се предава и плаща за филма сам. Той разпродава част от имуществото си и ипотекира къщата си, за да го направи. Ангажира най-големия секссимвол по онова време – Джанет Лий, която играе в едва 1/3 от филма, Вера Майлс – негова муза през годините и неизвестния до момента Антъни Пъркинс. Хичкок сам организира премиерата на филма, като заключва вратите на киното и всеки закъснял няма право да влезе, защото ще развали ефекта от психотрилъра. Норман Бейтс, психопата-убиец с обсесия от майка си е най-известното творение на Хичкок и Блох. От скоро може да видите и ранната версия на Норман в сериала „Мотел Бейтс“, истинско телевизионно бижу.

Лорд Волдемор

Онзи-който-не-се-назовава влезе в касациите за най-известните злодеи, много преди финала на Хари Потър. Независимо какво казват другите за момчето-магьосник, неговия свят и таланта на Дж. К. Роулинг, Хари Потър отдавна не е просто магьосник от детска книга. След години Роулинг признава, че освен „най-злият магьосник в света на Хари Потър и истински психопат с мания за величие“, Лорд Волдемор е и вдъхновен от Адолф Хитлер отчасти. В книгите и света на Хари Потър за лорд Волдемор се носят легенди, с които читателите и зрителите впоследствие се сблъскват челно. Персонажът на най-злия сред злите е изигран от британеца Крисчън Колсън в младата му версия и абсолютния Ралф Файнс във версията, която ние и светът предпочитаме – като зъл, висок, луд магьосник, който има една цел – да убие момчето, което оцеля. В началото Дж. К. Роулинг казва, че образа на Лорд Волдемор й хрумва непосредствено след като във влака вижда първообраза на Хари Потър и й идва идеята за книгата. Тя дори признава, че първоначално е мислела Потър никога да не среща Лорд Волдемор, а историята е трябвало да бъде различна, като в нея Хари дори не е трябвало да предполага, че е магьосник. В крайна сметка с годините и пренаписването, книгата добива вида, който познаваме. Близо 20 години след излизането на първата книга, Лорд Волдемор, също известен като Черния Лорд в своя свят не случайно, и битката му с Хари Потър са едно от нещата, които вълнуват хората поколения наред.

 
 
Коментарите са изключени за Големите злодеи в киното (част 2)