Голдман Сакс: 5 заплахи пред световната икономика през 2014

| от |

article-2318506-0CD43CE4000005DC-167_634x304

Световната икономика изглежда много по-добре и през тази година ще продължи да се възстановява, но все пак тя може да се сблъска с 5 сериозни заплахи.

Икономистите имат големи очаквания за 2014. Мнозинството големи банки прогнозират ускоряване на темповете на икономически растеж, преди всичко това засяга развитите страни. Двигател на световния растеж ще станат Съединените щати, тяхната икономика ще се ускори благодарение на подкрепата на Федералния резерв и съживяването на пазара на недвижими имоти. Ще се подобри и положението в еврозоната.

Икономистите на „Голдман Сакс“ положително гледат на перспективите на световната икономика през 2014. Но те са убедени, че през новата година световната икономика е изправена пред пет сериозни заплахи. Ако те се сбъднат, тогава възстановяването ще спре, а оптимистичните прогнози за растежа на световната икономика няма да се оправдаят.

Заплаха №1: развитите страни ще продължат да пестят

Прогнозата за възстановяването на американската икономика се основава на растежа на търсенето от страна на частния сектор и държавата. През 2013 американската икономика беше подкрепена от частния сектор – домакинствата и бизнеса. Но строгите мерки за икономии, предприети от държавата, забавиха растежа. Ако през 2014 бюджетът не забави икономиката силно, тогава растежът на БВП ще се ускори.

Основният риск се състои в това, че съкращаването на бюджетното стимулиране няма да доведе до необходимото ускоряване на икономиката. Това може да се случи, ако влиянието на програмата за икономии върху БВП на САЩ през 2013 е било надценено. За момента няма точни методи за оценката на „бюджетната спирачка“ – тя зависи не само от обема на самите програми за икономии, но и от бюджетните мултипликатори, които трудно могат да бъдат оценени. Предполага се, че те в момента са достатъчно големи: всяка промяна на разходите на бюджета сериозно влияе върху икономиката.

Освен това администрацията може да реши да продължи със съкращенията на разходите. През пролетта в САЩ отново ще започнат преговорите да бюджета, които могат да завършат с поредния шок за икономиката, подобен на миналогодишното спиране на работата на администрацията. Все пак анализаторите на „Голдман Сакс“ са убедени, че рискът от развитието на този сценарий е малък.

Заплаха №2: домакинствата и компаниите ще продължат да пестят

Ако тази заплаха стане реалност, тогава възстановяването на частния сектор в Америка след кризата ще е слабо. Компаниите, въпреки увеличаването на потребителското търсене, няма да инвестират. Те все още имат свободни мощности или те просто не са убедени в бъдещето.

През 2013 оживлението на пазара на недвижими имоти даде огромен принос за възстановяването на американската икономика. След повишаването на ипотечните лихви през лятото на 2013 това оживление замря. Ожесточените условия на финансовите пазари могат да забавят възстановяването на пазара на имоти.

В Европа ситуацията се влошава от проблемите в банковия сектор. Европейските банки се избавят от лошите дългове. При това положение не си струва да очакваме ръст на кредитирането.

Заплаха №3: заедно с растежа ще се ускори и инфлацията

В развитите страни в момента има достатъчно свободни мощности, което позволява да се ускори растежа на икономиката без съществено увеличение на цените и заплатите. Финансовата криза не е намалила потенциала за икономически растеж, а минималното равнище на безработицата, което не води до увеличаване на цените, остава на исторически ниски нива.

Но е доста трудно да се измери потенциала за икономически растеж и свободните мощности. А и безработицата в САЩ се съкращава по-бързо от прогнозите. Към края на годината нивото на безработица може да се понижи до 6,4%. Европа едва ли ще се сблъска с подобен риск. Свободните мощности могат да се изчерпат само в Германия и Великобритания.

Заплаха №4: кризата ще се върне в Европа

В началото на 2014 ситуацията в Европа изглежда достатъчно стабилно. Финансовите условия в периферните страни значително се подобриха. Подобри се и положението с националните бюджети, благодарение на това програмите за строги икономии бяха значително смекчени.

Подобряването на положението е свързано с политиката на Европейската централна банка. Нейният директор Марио Драги обеща да направи всичко възможно, за да спаси еврото. Допълнително помогнаха и реформите, които бяха осъществени от европейските страни. Но този процес все още е далеч от завършване. Някои държави все още са уязвими, от гледна точка на бюджетния дефицит.

Ако растежът на световната икономика се забави или инвеститорите се разочароват от перспективите на отделните европейски страни, например, Италия, положението в еврозоната отново ще се изостри. Сериозно предизвикателство за ЕЦБ е ниската инфлация. Тя съкращава възможностите й да подкрепя икономиката и може да доведе до загуба на доверие към регулатора.

Заплаха №5: финансова криза в Китай

Възстановяването на икономиката на развитите страни ще подкрепи китайския износ. Това ще помогне да се стабилизира националната икономика. В „Голдман Сакс“ не очакват нито забавяне, нито ускоряване на темповете на растеж на китайския БВП. Основният риск пред Поднебесната в момента е бурният ръст на кредитирането, който вече доведе до гигантски дисбаланси във финансовата система. Номиналният ръст на кредитирането в момента надвишава темповете на растеж на БВП. Съотношението на дълга към БВП едва ли ще се съкрати в близко бъдеще.

Правителството се опитва да се справи с увеличаването на дълга чрез ожесточаване на финансовите условия и повишаване на пазарните лихви. Това също представлява заплаха пред икономиката: съкращаването на паричното предлагане за банките ще провокира ликвидна криза. Пред властите в страната стои трудна задача: трябва да се „изпусне въздуха“ от кредитния балон, като едновременно с това се запазят темповете на икономически растеж.

 
 
Коментарите са изключени за Голдман Сакс: 5 заплахи пред световната икономика през 2014