Глоба до 1000 лева за бране на мурсалски чай

| от |

Глоба от 100 до 1000 лева грози всеки берач на билки, който бъде хванат с повече от 2 килограма мурсалски чай. От екоинспекцията в Смолян припомниха, че за билката е въведен ограничителен режим и от естествените находища мурсалски чай може да се бере само за лична консумация. Санкция до 3000 лева пък е предвидена за всеки, който изкоренява растението.

Въпреки глобите мнозина берачи се качват до естественото находище на чай в местността Мурсалица в Родопите и нанасят сериозни вреди на билката. Преди години чаят се охраняваше,докато цъфти, но сега охрана няма и мурсалският чай отново е застрашен.

Проблемът е това, че те в началото на юли месец почват още зелен да го берат и то не го берат, те го скубят с корените. С корените го изскубват и чаят от година на година почва да се губи, каза Реджеп Узунов от с. Гьоврен.

Мурсалският чай е търсен най-вече заради лечебните му свойства.
Най-силният в Родопите от чайовете е мурсалският чай. Абсолютно всички болести се лекуват от него, отбеляза Невена Кулинарова от с. Гьоврен.

Растението стана известно още като „родопската виагра”, защото повишава потентността и успешно може да се използва при профилактика на рак на простата. Чаят обаче губи свойствата си, ако се бере зелен.

Освен в естественото му находище, в Родопите мурсалски чай се отглежда и култивирано. В село Гьоврен няколко семейства се занимават с билката. А в района на съседното село Триград вече има цели плантации с мурсалски чай.

С БНТ

 
 
Коментарите са изключени за Глоба до 1000 лева за бране на мурсалски чай