Германските социалдемократи пристъпват към вътрешен референдум за съюза с Меркел

| от |

merkel2Баунатал, Германия, Селин льо Приу от Франс прес

Коалиционното споразумение, сключено с Ангела Меркел, „значително ще подобри живота на хората“ заяви лидерът на германските социалдемократи Зигмар Габриел в препълнената от партийни активисти зала в Баунатал.

От близо седмица този 54-годишен бивш преподавател кръстосва страната, за да убеди понякога скептичните си съпартийци да приемат споразумението, което той сключи на 27 ноември за сформиране на следващото правителство заедно с консерваторите (Християндемократическия съюз (ХДС) и Християнсоциалния съюз (ХСС)) на Ангела Меркел.

Габриел може да бъде удовлетворен от постигането на големи отстъпки като въвеждането на федерално минимално трудово възнаграждение – за пръв път в Германия – и подобряване на условията за пенсиониране.

Но лидерът на социалдемократите тепърва трябва да постигне одобряване на коалиционния договор от „базата“ на партията, с която избра да се срещне в Баунатал – градче с 28 000 жители, крепост на Германската социалдемократическа партия (ГСДП) близо до Касел.

Според експерти внушителната победа на гласовете „за“ е постижима.

От петък до 12 декември около 470 000 членове на ГСДП трябва да се произнесат чрез изпратен по пощата вот за съюза с Меркел, която беше основният им противник в кампанията преди изборите на 22 септември.

Резултатът ще бъде публикуван на 14 декември – три дни преди датата, предвидена за избирането на Ангела Меркел от депутатите в Бундестага за трети четиригодишен мандат като канцлер.

Въпреки триумфа си на парламентарните избори с 41, 5 процента от гласовете за ХДС/ХСС, Меркел беше принудена поради липса на абсолютно мнозинство да намери съюзник в управлението. Възможността за „голяма коалиция“ със социалдемократите, която беше вече изпробвана по време на първия й мандат (2005 – 2009 г.) стана неизбежност.

Преспективата да управляват отново заедно с консерваторите не предизвиква никакъв ентусиазъм в редиците на ГСДП, която е все още травмирана от наследството на реформите в посока „социална държава“, проведени преди десет години от Герхард Шрьодер. Тези реформи трайно помрачиха „социалния“ имидж на партията.

Поради това се наложи да се положат усилия от партийното ръководство, което ще проведе 32 регионални конференции като тази в Баунатал до края на консултациите по коалиционния договор.

„Социалдемократическата партия трябва да се възползва от шанса да подобри живота на хората“, настоя Зигмар Габриел, повтаряйки пред притихналата зала точките, прокарани от ГСДП в коалиционния договор: въвеждане на федерална минимална ставка от 8,50 евро за един час труд, пенсиониране на 63 години (вместо на 67) за онези, които имат 45 години трудов стаж, възможност за запазване на двойното гражданство за децата на родители чужденци, родени в Германия…

„Разбира се, г-жа Меркел не се превърна в социалдемократ и ние не успяхме да вкараме цялата си предизборна програма в договора“, призна Габриел.

Но за Франк Декер, политолог от университета в Бон, ГСДП „преговаряше добре предвид посредствения си резултат (25 процента) на парламентарните избори“. „Те дискутираха като равни с консерваторите“, смята и Улрих фон Алеман, политолог от университета в Дюселдорф.

Опасявайки се от негативна реакция на социалдемократическите активисти, партиите от коалицията решиха да не съобщават състава на бъдещото правителство, докато не станат известни резултатите от консултацията в ГСДП.

Вече се знае обаче, че ГСДП ще заеме шест от министерските кресла, а консерваторите ще получат девет.

Според различни проучвания на общественото мнение мнозинството от избирателите на ГСДП искат членовете на партията да одобрят проекта за „голяма коалиция“.

„Принципно съм против г-жа Меркел, но разумът ме подтиква да гласувам „за“, защото в противен случай ще има нови избори и това няма да е добре“ за ГСДП, каза пред Франс прес Райнхолд Дебус, пенсиониран социален работник, дошъл да изслуша Зигмар Габриел в Баунатал.

Според Декер „се очертава значително мнозинство от гласове „за“. Политологът смята, че кворумът за участие в референдума от 20 процента ще бъде достигнат без проблеми. „Вотът се дава по пощата“, подчертава той и отхвърля опасенията за прекалено голям брой на въздържалите се от гласуване партийци.

 
 
Коментарите са изключени за Германските социалдемократи пристъпват към вътрешен референдум за съюза с Меркел