Франция ни събуди, излизаме за бронза

| от chronicle.bg |

Сладкият сън свърши. Мечтата за титла от Евро 2015 бе изпепелена. Волейболистите ни играха храбро и поведоха с 2:0 гейма, но накрая отстъпиха с 2:3 (18, 22, -24, -21, -12) пред Франция – най-добрия отбор в света през годината. Така вместо на финала срещу Словения, в неделя нашите излизат за бронза срещу Италия. Мачът е от 17,30 ч. в „Арена Армеец“.

България започна в състав Георги Братоев, Владимир Николов, Николай Пенчев, Тодор Алексиев, Виктор Йосифов, Теодор Тодор и либерото Владислав Иванов. В първия гейм нашите действаха безупречно, почти като роботи. Добре насочен и силен начален удар, яростна атака, непреодолима защита, безмилостна блокада.

Във втората част французите се съвзеха и дори дръпнаха с 5 точки. Усмивките им се изпариха при 17:17, а в края съвсем посърнаха. В третия гейм също изоставахме в резултата и наваксахме при 24:24, но този път финалният щурм не доведе до резултат. За „петлите“ се разигра диагоналът Антонен Розие (над 50% ефективност в атака). Те се откъснаха и в четвъртия гейм и вкараха мача в тайбрек. Там имахме аванс от 4:1, но съперникът демонстрира нерви и класа.

Така българите се препънаха на предпоследното стъпало за 12-и пореден път. Те можеха да играят първи финал на голям форум от 1980 г., когато на олимпиадата в Москва отстъпваме пред домакина СССР. Миналото лято взехме среброто и на европейските игри в Баку, но там големите сили пратиха вторите си състави.

В страниците на родната спортна слава имаме само две големи титли в колективни дисциплини. И двете са спечелени от жени. Баскетболистките ни триумфират на Стария континент през 1958 г., а волейболистките повтарят постижението им през 1981 г.

За златото в неделя ще спорят Франция и сензацията Словения.

38-годишният капитан Владимир Николов пое отговорността за поражението. „Играхме като равен отначало докрай с най-добрия отбор в света. Накрая не успяхме с две важни топки. Искам да се извиня на всички фенове, защото не се класирахме на финал заради мен. Аз съм в игрището, за да направя точно тези точки, а не другите. Можех да отиграя поне едната. Мисля, че ще бъдем готови за утрешния двубой. За съжаление ще играем срещу класен съперник, който вече се класира за олимпиадата“, самокритично коментира ветеранът.