Фъргюсън: Демокрация през сълзи от газ

| от |

Безредици, сълзотворен газ, националната гвардия и коктейли „Молотов“. Американският „Площад на независимостта“ – така някои световни медии наричат ​​събитията във Фъргюсън. Убийството на тъмнокожия тийнейджър на 9 август мигновено се превърна в национална трагедия.

По-малко от две седмици по-късно, в същия щат Мисури имаше нова жертва на полицейския произвол. Пазителите на реда отново са убили афроамериканец, който, според официалната версия, се е държал прекалено агресивно.

Справедливостта в американската демокрация остава нещо необичайно. Именно за нея в продължение на почти две седмици търсеха възмутените жители на страната. Хиляди хора настояваха за провеждането на щателно разследване и наказване на виновниците за убийството на 18-годишния тийнейджър в град Фъргюсън.

Властите успокояваха жителите на града, както могат. В началото на седмицата, губернаторът на щата Джей Никсън дори вкара там националната гвардия. В отговор полетяха коктейли „Молотов“. Протестиращите трябваше да бъдат усмирени със сълзотворен газ и гумени куршуми. А тези, които не се поддадоха на внушение – бяха задържани. Сред тях се оказаха и журналисти. За задържането на свои служители съобщи, например, германското издание „Deutsche Welle“.

Безредиците във Фъргюсън станаха проблем от глобален мащаб. Генералният секретар на ООН Бан Ки Мун призова Вашингтон да осигури правото на хората на мирни събирания. Твърдо осъдиха използването на сила срещу демонстрантите от Министерството на външните работи на Египет. Палестинците в своите микроблогове в „Twitter“ даваха съвети на американските протестиращи, как сведат до минимум ефекта от сълзотворния газ. В Иран нарекоха репресиите „проява на расизъм“. А една от новинарските агенции в Куба зададе въпроса: „Нима „Ку Клукс Клан“ се е завърнал с нова сила?“.

Населението на Фъргюсън е малко над 20 хиляди души, повечето от които са чернокожи. По данни на ФБР, всяка година полицията в страната убива около 100 афроамериканци.

Не трябваше дълго да чакаме поредният пример за полицейския произвол. В средата на седмицата в Сейнт Луис, имаше и друго убийство на чернокож. Според официалната версия, младият мъж може да е бил опасен, и използването на сила е било оправдано. Безредиците продължават.

Солидарност с жителите на Фъргюсън изрази 80% процента от афроамериканското население на САЩ. Дори от парламента се чуват заявления, че на хората им е дотегнало от полицейското насилие, отбелязва политологът Владимир Козин:

– Членът на парламента Патрисия Байнс, която е афроамериканка, определи масовите демонстрации като отговор на расизма и дискриминацията, които съществуват в САЩ на държавно ниво. Това е много сериозно обвинение. Това се потвърждава от факта, че акции на протест тези дни се провеждат в почти 90 града в САЩ, включително и във Вашингтон.

Въпреки суровата критика, говорителят на американския Държавен департамент Мери Харф, каза, че всичко, което се случва е изключително вътрешен проблем на САЩ и поиска тези събития да не се сравняват с другите, които се случват в другите страни. Но, как да не си спомним за миналата зима в Украйна? Там също хиляди души излязоха на улиците „мирно“ да изразят своето мнение. Но тогава Вашингтон беше категорично против насилственото разгонване на демонстрантите.

Нито думите на Мари Харф, нито приспивните речи на президента на страната, спряха възмутените жители на страната. Да се оправи със ситуацията там пристигна главният прокурор на САЩ Ерик Холдър. В резултат на това, в края на седмицата властите на щата все пак решиха да изведат от Мисури националната гвардия. А на всички полицейски служители в САЩ в близко бъдеще може да бъдат раздадени видеокамери, за да могат те да снимат как задържат или стрелят по заподозрените.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Фъргюсън: Демокрация през сълзи от газ