Еврото срещу долара

| от |

9RIA-368026-Preview

Между САЩ и Франция избухна скандал. Повод за това е решението на американския съд да задължи френската банка BNP Paribas да изплати глоба от 8,83 млрд долара за нарушение на санкциите срещу Иран, Куба и Судан, които забраняват операции с долари.

В отговор френският министър на икономиката Мишел Сапен в интервю за вестник The Financial Times призова да се преразгледа доминиращата роля на долара в системата на международните разчети и да се даде приоритет на еврото. Темата продължава репортерът Пьотр Искендеров.

В момента 87% от световните сделки се извършват в американски долари. Обстоятелството прави финансовите структури на отделни страни и цели организации (такива като ЕС) заложници на Федералната резервна система на САЩ и позволява на Вашингтон успешно да решава собствените си геостратегически цели.

Не е чудно, че за необходимостта от преразглеждане на световната валутна система стана въпрос на завършилата във Форталеза среща на върха на БРИКС. Участниците в него се споразумяха за създаване на Банка и Валутен пул на БРИКС. Както съобщи президентът Путин, „Банката на БРИКС ще стане една от най-големите многостранни финансови институции на развитие в света. Обявеният й капитал ще е 100 млрд долара”.

В сегашната ситуация ЕС рискува да се окаже между два валутни огъня. Проблемът на Брюксел е, че в ЕС все още по различен начин виждат целите на собствената си валутна политика. Гореспоменатият френски икономически министър смята за необходимо да се девалвира еврото спрямо долара, за да се върне конкурентната способност на износа – разбира се, най-напред, на френския. Германия пък обратно, напълно я устройва сегашното положение.

Анализатори на Deutsche Bank пресметнаха нивото на курса на еврото спрямо долара, който става опасен за икономиката на една или друга страна. Сега курсът е 1,35-1,36 долара за евро. Такова ниво е твърде високо за икономиките на Франция или Италия. На тях им трябва курс не по-висок от 1,24 долара за евро. Еврозоната започва да изпитва проблеми при превишаване на ниво от 1,34 евро за долар, тоест тъкмо сега. Но в Германия и Испания могат спокойно да издържат ръст на курса на единната валута до 1,9 долара за евро.

Сегашната ситуация не вещае нещо добро на европейската икономика. Докато лидерите на страните в Европа не се споразумеят за провеждане на ясна финансова и търговска политика вътре в зоната, ще им бъде трудно да разчитат на успех при глобалното противопоставяне на долара.
Цялото: http://bulgarian.ruvr.ru/2014_07_18/Evroto-sreshhu-dolara-9850/

 
 
Коментарите са изключени за Еврото срещу долара