Европа избра! Какво ни чака?

| от |

Възход на крайните партии и разчупване на двуполюсния модел на изборите за ЕП

Евровотът в Испания беляза разпад на двуполюсния модел десница-левица, отбелязва испанският в. „Мундо“. Изданието съобщава, че въз основа на окончателните данни Народната партия на премиера Мариано Рахой получава 42,12 процента или 16 депутатски мандата, тоест с 8 по-малко в сравнение с предишния ЕП. Социалистите пък имат 38,78 процента или 14 мандата в ЕП, което е с 9 по-малко в сравнение с досега. Общо 10 политически партии успяха да излъчат европейски депутати. Така присъствието на Испания в ЕП ще е много по-различно в сравнение с последните години, когато превес имаха парламентаристи от двата полюса левица-десница, посочва „Мундо“. Вотът показа, че премиерът Мариано Рахой получи доверието на избирателите, но победата му е горчива предвид намаленото присъствие на неговата партия в ЕП.

В идните пет години Европа като цяло ще е различна, допълва „Мундо“. Традиционните партии ще имат по-отслабено присъствие в парламента, а настъплението на крайните формации и на еврофобските настроения ще доведе до създаването на голяма коалиция в ЕП, посочва изданието, визирайки представянето на евроскептичните, еврофобските и антимигрантските партии в редица европейски членки като Франция, Германия, Великобритания, Австрия, Финландия, Дания, Полша, Унгария, Холандия и Гърция. На места имаше истинско антиевропейско земетресение, като това във Франция с исторически доброто представяне на крайнодясната партия Национален фронт на Марин льо Пен, коментира вестникът.

Удар по двуполюсния модел, коментира също в. „Паис“. За първи път двете водещи партии в Испания Народната партия и социалистите не успяха да грабнат половината от 54-те испанските места в ЕП, сочи изданието. Народната партия в Испания прие победата си, но без празнуване. А в Европа големите победители бяха радикалните формации, като Национален фронт, предизвикал сътресение във Франция и Партията за независимост на Обединеното кралство във Великобритания, за която тази нощ беше Голямата европейска нощ, допълва „Паис“. Вестникът откроява и постижението на радикалната левица Сириза в Гърция, което е де факто победа на курса срещу мерките за строги икономии, прилагани от управляващите в тази страна.

Новият ЕП ще бъде доста по-разпокъсан от предишния, посочва и изданието „Вангуардия“, визирайки възхода на крайните партии и по-специално доброто представяне на партиите на Найджъл Фараж и Марин льо Пен и на гръцката Сириза.

В Португалия социалистите спечелиха евровота с много малка преднина, отбелязва португалския в. „Публику“. Те получават 8 евродепутати срещу 7 отпреди пет години. Управляващите пък губят 3 депутатски мандата в сравнение с вота отпреди пет години и вместо 10 ще имат 7 евродепутати, допълва вестникът. Победата на социалистите в Португалия е победа на политиката, насочена срещу мерките за строги икономии, прилагани от управляващите, коментира изданието. Като цяло в Португалия на евровота социалистите постигнаха горчива победа, а управляващите сладко поражение, посочва вестникът. „Публику“ откроява резултатите от изборите във Великобритания и Франция. Партията на Фараж разчупи британския двуполюсен модел, докато Льо Пен буквално завладя Франция, посочва вестникът.

ЕС сега има повод за безпокойство с напредъка на крайната десница в редица европейски членки, посочва португалският „Диариу де нотисиаш“. Изданието визира победата на крайната десница на Льо Пен във Франция, влизането на полските еврофоби в ЕП, доброто представяне на крайната десница в Австрия, постижението на партията на Фараж във Великобритания и добрия резултат на антимигрантите в Дания.

Победата на социалистите в Португалия беше по-малка от очакваното и вещае непредвидими парламентарни избори догодина, отбелязва в. „Журнал де нотисиаш“.

merkel2

Консерваторите на Меркел са първи на европейските избори в Германия

Християндемократическият съюз (ХДС) на канцлерката Ангела Меркел печели най-много гласове на европейските избори в Германия, а евроскептичната партия Алтернатива за Германия (АзГ) влиза в Европейския парламент, показват неокончателни резултати, цитирани от световните агенции.

Християндемократите са събрали 35,3 процента от гласовете, което е малко по-слаб резултат от представянето им на предишните европейски избори през 2009 г.

Коалиционният им партньор – Германската социалдемократическа партия (ГСДП) – е спечелила 27,3 процента. Зелените са събрали 10,5 процента, а партията Левите – 6,9 процента. АзГ е на път да стане първата германска евроскептична партия, представена в ЕП. Според обявените изборни данни тя е спечелила 7 процента от гласовете, което й отрежда 6 или 7 места.

Анализатори определят резултатите като сериозно предизвикателство за утвърдените германски партии, които защитават еврото и се стремят да представят АзГ като формация от бунтари без шанс за избиране. Лидерите на АзГ обаче казват, че като цяло подкрепят ЕС, макар да отхвърлят еврото, посочва Асошиейтед прес.

renzi

Евровотът доведе до прегрупиране на силите в Италия

Демократите на италианския премиер Матео Ренци постигнаха исторически резултат на евровота в Италия, като извоюваха близо 41 процента, пише в. „Стампа“. Евроскептиците на комика Бепе Грило от Движение 5 звезди са с наполовина по-нисък резултат от Демократическата партия /21 процента/. Ренци ликува и обещава да превърне Италия в страната, която ще промени Европа. За Грило след еуфорията от предизборната кампания следва отрезвяване. По време на предизборните си митинги комикът вещаеше да спечели повече от демократите на Ренци, което така и не се случи. За Форца Италия на бившия премиер Силвио Берлускони вотът беше истинско поражение. Берлускони е в шок от случилото се, допълва изданието и припомня, че партията му има едва близо 16,8 процента.

Обобщавайки резултатите от европейските избори в целия ЕС, в. „Стампа“ посочва, че Франция е сега в ръцете на Марин льо Пен, което кара френския президент Франсоа Оланд да трепери, докато в Германия Ангела Меркел устоя на конкуренцията. Във Великобритания победиха антиевропейски настроените привърженици на Найджъл Фараж, докато в Гърция не възходът на радикалната левица Сириза буди толкова безпокойство, колкото постигнатото от неонацистите от Златна зора. Лавината на крайните партии заля Европа, но все пак ЕС не рухна, посочва вестникът, визирайки факта, че в общ план успехът на евроскептиците в Европа не е надхвърлил 25 процента, както се вещаеше преди изборите.

Евроскептичните сили в Европа утрояват местата си в ЕП, посочва италианският в. „Република“, анализирайки резултатите от евровота в целия ЕС. В Италия резултатите, които все още са частични, показаха интересно прегрупиране на силите. В нови двупартиен пейзаж, съставен от Демократическата партия на Матео Ренци и Движение 5 звезди на Бепе Грило, партията на Силвио Берлускони Форца Италия изглежда като бледа сянка.

Антиимигрантската и евроскептична Северна лига премина 6-те процента, а 4 процента имат две нови формации – Нов десен център на министъра на вътрешните работи Анджелино Алфано, който е бивш приближен на Силвио Берлускони, и Другата Европа с Ципрас, която е лява италианска формация, подкрепяща лидера на гръцката Сириза. От политическото пространство изчезнаха Граждански избор на бившия премиер Марио Монти, Италия на ценностите и Зелените, посочва Република.

Италианският евровот беше голямо разочарование за Бепе Грило, който е изгубил 2,5 милиона избиратели в сравнение с парламентарните избори, посочва в. „Кориере дела сера“. Истинска лавина заля Великобритания, допълва изданието, визирайки отличното представяне на партията на Фараж в британския евровот.

В коментарна статия за исторически доброто представяне на Национален фронт на Марин льо Пен във Франция пък „Кориере дела сера“ предупреждава, че това ще има драматични последствия за ЕС, защото сега де факто Европа има едно болно сърце и то е Франция. Марин льо Пен извлича политически дивиденти от гнева на французите, от провала на традиционните партии, от ксенофобските и националистическите импулси, допълва вестникът.

В друга коментарна статия всекидневникът посочва, че изборите за ЕП не са били протестен вот, а поражение за цяла една система. Все повече враждебни на Европа сили се появяват в Европа, от Дания до Австрия, посочва „Кориере дела сера“ по повод резултатите от евровота в ЕС. Тези резултати показаха две неща. Първо, Европа сбърка с отговора на кризата. Целият свят реагира на финансовия крах с политика за стимулиране на икономиката и на инвестиции, докато единствено Европа под германското лидерство последва линията на икономии и на съкращения, от което обедняха всички европейски страни с изключение на Германия. Така че не е случайно, че само в Германия традиционният политически модел се запази след евровота. На второ място резултатите от европейските избори потвърждават една тенденция, която се простира отвъд континента – бунта срещу елитите, срещу институциите, срещу традиционните форми на народното представяне във властта. Или както заяви Марин льо Пен, народът е уморен да се подчинява на закони, които не е приемал и на комисари, които не са получили легитимност чрез общонародно гласуване, заключава вестникът.

marinelepenjeanmarie

Франция: Политическо земетресение

Крайнодесни и евроскептични партии се представиха силно на изборите за Европейски парламент, което накара френският министър-председателят Манюел Валс да нарече резултатите политическо „земетресение“, причинено от тези, които искат да ограничат правомощията на ЕС или напълно да го премахнат, предаде Асошиейтед прес.

Един от най-големите победители беше френският Национален фронт, който спечели европейските избори във Франция с 26 процента от гласовете – или 4,1 милиона гласа.

„Суверенният народ каза думата си . . . той иска отново да вземе в ръцете си своята съдба“, каза лидерката на Националния фронт Марин льо Пен. Тя нарече резултатите „първата стъпка от дълъг поход към свободата“.

Антиимигрантската и антиевропейска партия за първи път в 40-годишната си история спечели избори в национален мащаб и ако предварителните резултати бъдат потвърдени, може да има цели 25 места в новия ЕП – над осем пъти повече от трите евродепутатски места, които имаше досега, отбелязва Ройтерс.

„Хората проговориха високо и ясно“, заяви Льо Пен. „Те вече не искат да бъдат ръководени от тези, които са извън нашите граници, от европейски комисари и технократи, които не са избрани“, заяви тя.

В емоционална реч по телевизията френският премиер определи победата на Националния фронт като нещо „повече от сигнал за тревога“. По думите му „това е разтърсване, земетресение“.

Канцеларията на френския президент Франсоа Оланд обяви, че той ще проведе днес спешни разговори с водещи министри, а френски медии определиха това като кризисно заседание, посочва АП.

Лидерът на социалистите в ЕП Мартин Шулц каза, че проевропейските партии „трябва да се отнесат много сериозно към това, което стои зад вота“. Водачът на либералите и демократите Ги Верхофстат също призна това, но заяви, че все пак две трети от евродепутатите в новия парламент ще са „хора, които подкрепят ЕС“.

Въпреки силните резултати на евроскептичните партии според прогнозите утвърдените политически сили ще останат най-големите групи в ЕП, като Европейската народна партия остава първа по численост група.

Националният фронт не беше единствената партия, която се възползва от широко разпространеното разочарование от ЕС.

Лидерът на британската евроскептична Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) Найджъл Фараж изрази увереност, че е на път да постигне историческа победа.

„Наистина ми изглежда, че ЮКИП ще спечели тези избори и да, това ще бъде земетресение, защото никога преди в историята на британската политика партия, смятана за бунтарска, не е излизала начело на национални избори“, каза той.

„Аз не просто искам Великобритания да напусне ЕС. Аз искам Европа да напусне ЕС“, заяви Фараж.

Според прогнозни резултати крайнодясната Датска народна партия печели най-много гласове – 23 процента – на европейските избори, а партията Алтернатива за Германия, която е против еврото, събира около 7 процента.

В Холандия обаче дясната евроскептична Партия на свободата изненадващо спечели с едно евродепутатско място по-малко и падна от пет на четири места.

Nigel_Farage_of_UKIP

Партията за независимост на Обединеното кралство спечели във Великобритания

Британската евроскептична Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) постига силен резултат на изборите за Европейски парламент, като изпреварва управляващите консерватори и опозиционните лейбъристи, съобщи Ройтерс.

Според частични резултати след разпределението на 56 от общо 73 евродепутатски места, определени за Великобритания, ЮКИП печели 22 места, Консервативната партия – 16, а Лейбъристката партия – 14.

Резултатите показват, че ЮКИП, която иска Великобритания да напусне Европейския съюз, е постигнала увеличение на подкрепата си с около 12 процента в сравнение с предишните европейски избори преди 5 години. Лидерът на ЮКИП Найджъл Фараж приветства представянето на своята партия като исторически успех.

„Народната армия на ЮКИП каза думата си тази вечер и донесе просто най-необикновения резултат, който е бил виждан в британската политика от 100 години. Догодина ще продължим на общи избори с целенасочена стратегия и ви обещавам следното: не сте се отървали от нас“, каза той.

Ако тенденцията се запази, резултатите вероятно ще подложат министър-председателя Дейвид Камерън на натиск да засили действията за ограничаване на имиграцията от ЕС и да върне на Великобритания правомощия, предоставени на Брюксел, при положение че бъде преизбран следващата година. Има също така вероятност евроскептични депутати от неговата партия да увеличат призивите към него да насрочи за по-скоро обещания за 2017 г. референдум за членството на Великобритания в ЕС, отбелязва Ройтерс.

Белгийските националисти увеличават представителството си в Европейския парламент

Умерените белгийски националисти от Нов фламандски алианс, които спечелиха убедителна победа в изборите за Федерален парламент, ще имат трима свои представители повече и в Европейския парламент, сочат данни на МВР.

Така евродепутатите от НФА ще бъдат четирима. Социалистите франкофони запазват мащаба на представителството си в ЕП с трима евродепутати. Реформаторското движение, победител от изборите за местна власт в Брюксел, ще има един евродепутат повече – общо трима. Три по-малки белгийски партии запазват равнището на представителството си в ЕП, а пет губят по един евродепутат.

Крайнодясна партия стана първа опозиционна политическа сила в Унгария на европейските избори

Консервативната партия ФИДЕС на унгарския министър-председател Виктор Орбан убедително спечели изборите за Европейски парламент, а крайнодясната партия Йоббик се очерта като първа опозиционна сила на европейско ниво в Унгария, съобщи ДПА.

Според резултатите, обявени от избирателната комисия, ФИДЕС е събрала 51,5 процента от гласовете, което й осигурява 12 от общо 21 места, определени за Унгария в ЕП.

Йоббик е спечелила 14,7 процента, изпреварвайки социалистите.

Избирателната активност е била 28 процента – най-ниското ниво на европейски избори в Унгария.

Опозиционната партия „Право и справедливост“ първа на вота в Полша

Опозиционната десноцентристка партия „Право и справедливост“ на бившия премиер Ярослав Качински води на европейските избори в Полша, при обработени 91 процента от бюлетините, обяви държавната избирателна комисия, цитирана от ИТАР-ТАСС. „Право и справедливост“ получава 32,35 процента от гласовете, изпреварвайки управляващата дясна партия „Гражданска платформа“ на премиера Доналд Туск, която печели 31,29 процента от гласовете. Според екзит пол проучвания снощи управляващата партия водеше с 32,8 процента.

На трето място се нарежда Съюзът на демократичната левица с 9,55 процента. По предварителни данни избирателната активност е била 23,27 процента.

barroso_

Барозу: Всички политически водачи в ЕС трябва да помислят за своята отговорност за резултатите

Всички политически водачи в ЕС трябва да помислят за своята отговорност за резултатите от изборите за ЕП. Това се посочва в изявление на председателя на Европейската комисия Жозе Барозу.

По неговите думи трябва да се вземе предвид това, че настоящите резултати идват след най-тежката финансова, икономическа и обществена криза от десетилетия. Той отбелязва, че политическите сили, предприели стъпки за изход от кризата, в общи линии отново печелят изборите. Резултатите показват, че в ЕП е възможно много силно и работещо мнозинство, заявява Барозу.

Според него са налице условията за стабилна подкрепа за обединен и открит ЕС, който търси своето заздравяване. Барозу коментира, че отговорът към онези, гласували срещу, или които не са гласували, би следвало да бъдат решителни действия, насочени към растеж и заетост, както и към истински демократичен дебат.

 
 
Коментарите са изключени за Европа избра! Какво ни чака?