ЕС и Великобритания се договориха

| от chronicle.bg |

Европейските лидери и Великобритания се договориха за реформи в Общността.

Според проекта на споразумението Лондон ще може да ореже социалните придобивки на работниците мигранти от Евросъюза за седем години, без да има право да удължава този срок.

Малко след 23.00 ч. българско време новината първа съобщи литовският президент Далия Грибаускайте. Тя написа в Twitter, че е постигнато споразумение.

„Драмата приключи“, коментира Грибаускайте.

„Стигнах до споразумение, което ще даде на Великобритания специален статут в Европейският съюз. Утре ще го предложа на кабинета“, написа британският премиер Дейвид Камерън в Twitter.

Председателят на Европейският съвет Доналд Туск потвърди, че сделката с Великобритания е факт половин час преди полунощ в петък вечер в Twitter с думите, че финалното споразумение е подкрепено единодушно от всички държави членки.

Пленарната сесия, на която трябваше да се обсъди споразумението, беше отлагана на няколко пъти. Накрая лидерите бяха помолени да си резервират хотел и за тази нощ.

Докато траеха преговорите, цялата германска делегация начело с Ангела Меркел излезе от сградата и отиде до близка сергия, откъдето канцлерът си купи пържени картофки с майонезен сос.

Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че „с цялото си сърце и душа“ ще води кампания за оставането на Великобритания в ЕС, след като на срещата на ЕС е извоювал споразумение, даващо на страната му „специален статут“, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.

На пресконференция тази нощ след повече от 24 часа преговори Камерън заяви, че сделката изпълнява обещанията, които е дал на британските избиратели, когато се кандидатира за втори мандат и че ще я препоръча на кабинета днес и ще направи изявление в парламента в понеделник. Той добави, че скоро ще назове и дата за референдум. Смята се, че вероятно това ще е краят на юни, евентуално 23 юни.

„Вярвам че ние сме по-силни, по-сигурни и по-добре вътре в реформирания Европейски съюз и затова с цялото си сърце и душа ще водя кампания, за да убедя британския народ да остане в съюза. Напускането би било скок в тъмното”, каза той.

„Британският народ сега трябва да реши дали да остане в този реформиран Европейски съюз или да напусне. Това ще бъде исторически момент, който се пада един път на поколение и ще предопредели съдбата на страната ни“, подчерта още Камерън.

Британският премиер каза също, че ще направи нови предложения за укрепване на суверенитета на страната – ясен опит да привлече по-скептичните депутати от неговата Консервативна партия като кмета на Лондон Борис Джонсън в кампанията за оставане на Обединеното кралство в ЕС.

Сделката не означава, че всички проблеми на Лондон с блока са решени, призна Камерън, но предупреди, че избирателите трябва да са предпазливи към онези, които твърдят, че Великобритания ще бъде по-добре без ЕС. Според него сделката гарантира, че Великобритания никога няма да бъде част от „европейска свръхдържава“.

 
 
Коментарите са изключени за ЕС и Великобритания се договориха