Ердоган промени Турция из основи

| от |

Новоизбраният турски президент Реджеп Ердоган ще поеме курс за преобразуването на Турция в президентската република, смятат руски специалисти, анкетирани от агенция РИА „Новости“.

Те смятат, че той е идеолог новатор с добра репутация, достатъчно твърд, но заедно с това и способен на компромиси.

„Ердоган несъмнено е добре известен лидер с утвърдила се нелоша репутация“, смята Виктор Надеин-Раевский, старши научен сътрудник на Института за международни икономически ИМЕМО към Руската академия на науките.

На свой ред проф. Виктор Сергеев от катедрата по сравнителна политология на Московския държавен университет МГИМО (У) към руското Външно министерство характеризира новия турски президент като „твърде силна авторитарна личност“.

Ердоган е достатъчно импулсивен, отбелязва Надеин-Раевский, но „въпреки политическата си твърдост и умението да отстоява своите принципи и приоритети, той е човек, който винаги е бил способен да намира определени компромиси“.

Надеин-Раевский смята, че Ердоган е направил огромна стъпка в трансформирането на идеологията на Турция, преосмисляйки турския път на развитие. Именно идеологическата трансформация, която се извършва през последните години, се е превърнала в най-важния, решаващ фактор за по-нататъшното развитие на страната, отбелязва експертът. Според него Турция постепенно превключва съм ново самоосъзнаване, които върви в руслото на новата ислямска традиция – напълно различна в сравнение с арабските държави, където напоследък се наблюдава избуяване на радикализма.

„Ердоган предложи напълно нов модел. Той дълги години се е отработвал в Турция. Тук има големи изменения в мисловната част на процеса, в самоусъвършенстването, всичко върви в друга, суфиска традиция. Това е характерно за Турция“, убеден е Надеин-Раевский.

Освен това, отбелязва специалистът, Ердоган се опитва да сплоти обществото на съвсем други основи в сравнение с предишното турско ръководство. „Това е връщането към исляма като национална традиция. Умеренният ислямизъм на Ердоган може да бъде тълкуван като привърженост към семейните, културните и религиозните ценности, но не в уахабитския вариант, както е в Саудитска Арабия“, смята Надеин-Раевский.

Екпертите отбелязват и новаторството и успехите на Ердоган в икономиката. „Ердоган ускори развитието на пазарната икономика, продава се държавна собственост. Турците се стараят да правят това и в полза за държавата, така че да има ефект в едни или други области, които се продават на частници“, казва експертът. Той отбелязва, че в това отношение явно се чувства отношението на Ердоган към държавата като към неефективен ръководител.

Според Виктор Сергеев Турция е избрала за своето развития много своеобразен път: страната набляга на леката промишленост и селското стопанство“, подчерта експертът.

Спирайки се на тандема между президента и премиера, експертите отбелязват, че при всички случаи лидер ще бъде Ердоган, въпреки че президентските пълномощия са по-ограничени от премиерските. Сергеев смята, че сега Ердоган ще направи всичко възможно, за да може по-бързо властта да бъде трансформирана от парламентарна в президентска. Според Надеина-Раевский в съсредоточаването на значителни пълономощия в ръцете на президента „Эрдоган вижда възможност за засилване на централната власт и борба срещу разнобоя и лъкатушенията в Турската република като парламента“. Според него новият премиер Давутоглу ще взима решения в консултации с президента. /РИА „Новости“, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Ердоган промени Турция из основи