Ердоган – фаворитът на първите преки президентски избори в Турция

| от |

Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган е сигурен, че ще спечели първите президентски избори с всеобщо гласуване в Турция, което ще му позволи да запази доминацията си в политическия живот на страната и да продължи трансформирането й.

Ердоган и неговата Партия на справедливостта и развитието (ПСР) вече ръководят страната със 76 милиона души население повече от десет години. Стъпвайки в президентството, бившият премиер ще може да продължи да държи юздите на властта още два допълнителни мандата от пет години.

Социологическите изследвания дават победа на силния човек в страната с между 51 и 55% от гласовете на избирателите на 10 и 24 август. В края на кампания, която не породи никакъв ентусиазъм, единствената неизвестна е дали ислямоконсервативният 60-годишен премиер ще бъде победител още на първия тур или ще е необходим и втори.

Ако спечели тези избори, той ще запази рекорда по политическо дълголетие след Мустафа Кемал Ататюрк, основателя на съвременна и светска Турция, родена върху руините на Османската империя. Реджеп Тайип Ердоган, който е бивш кмет на Истанбул, дори иска легитимността му да бъде засилена чрез народното гласуване. Въпреки трудния период в последните 12 месеца, започнал с безпрецедентни протести, осъждащи авторитарния му уклон през лятото на 2013 г., към които се добави тази зима шумен корупционен скандал със съмнения лично срещу него.

Неговите опоненти Екмеледин Ихсаноглу, бивш председател на Организацията за ислямско сътрудничество, и прокюрдският депутат Селахатин Демирташ изглежда няма да могат да попречат на амбициите му в една все по-разделена Турция, откакто дойде на власт през 2003 г.

В речта си след обявяването на кандидатурата си Ердоган говори за намерението си да създаде „нова Турция…, където само народът ще решава“. Турският премиер никога не е криел, че иска да замени съществуващата парламентарна система с полупрезидентска, за да запази контрола си върху изпълнителната власт.

Харизматична личност със скромен произход Реджеп Тайип Ердоган продължава да въплъщава надеждите на дълбоко религиозните избиратели, които по мнението на наблюдателите се интересуват повече от мюсюлманските предписания, отколкото от демокрацията, синоним на безпорядък.

„Ердоган остана глух към исканията за повече свободи от част от населението, изглежда, че така ще бъде и след избирането му за президент и това може да задълбочи разцеплението в обществото“, коментира Дениз Зейрек от турския вестник „Хюриет“.

Религиозните речи на Ердоган

Кандидатът, който спечели всички избори в Турция от 2002 г., умее да играе с религиозните чувства. Започнатата на 8 юли от Израел офанзива срещу ислямисткото движение Хамас в ивицата Газа се оказа неочаквана печалба за ревностния защитник на палестинската кауза по време на предизборната му кампания.

„Израел извършва геноцид срещу невинни цивилни“, възмути се Ердоган и сравни методите на страната с тези на Хитлер, забивайки нов пирон в израелско-турските отношения, които значително се влошиха в последните години. Равносметката от външната политика на ПСР, която той ръководи, е смесена в момент, когато съседни на Турция страни са обхванати от конфликти.

През цялото си управление чрез серия от реформи неговата формация изпрати в казармите й светската армия, която в миналото беше влиятелна в политически план, и позволи на страната да се върне към икономическия растеж за голяма радост на народните класи. Но отмъстителния характер на премиера изостри социалните и културни различия между консервативните традиционалисти и прозападните поддръжници на светското начало.

„Сблъсъкът между привържениците и опонентите на Ердоган е не толкова сблъсък между религиозните и светски настроените, колкото сблъсък между старата и новата буржоазия, които си оспорват властта, и между европеизираното население и населението, придържащо се към традициите“, коментира неотдавна писателката Кениз Мурад.

Бъдещето на настоящия президент Абдула Гюл,умерена фигура, е неясно. Мнозина в ПСР, на която той е един от основателите, го виждат начело на правителството. /АФП, БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Ердоган – фаворитът на първите преки президентски избори в Турция