ЕК защити пред Лондон принципа на свободното движение в ЕС

| от |

p5-traineigo-a-20131124-870x591

Предложенията на британския премиер Дейвид Камерън за имиграцията бяха посрещнати с недоумение в Брюксел, а еврокомисарят за труда Ласло Андор заяви, че те може да донесат на Великобритания репутация на „лоша страна”.

Комисарят подчерта, че Камерън подвежда обществеността относно потенциалния прираст на българските и румънските имигранти след началото на 2014 година.

„Едностранната реторика въобще не помага, защото има риск да представи Великобритания като лоша страна. А ние не искаме това”, подчерта Андор.

От своя страна, европейският комисар за правосъдието Вивиан Рединг заяви, че свободата на движението в ЕС е принцип, който не може да бъде обект на преговори. Коментарът бе направен, след като британският премиер Дейвид Камерън написа в британски вестник, че възнамерява да предложи затягане на европейските закони за имиграцията, които да включват депортиране на бездомните, ограничаване правото на чужденците да получават социални помощи и нови правила за предотвратяване на „масов приток” на българи и румънци.

Предложените от Великобритания мерки за ограничаване на миграцията от европейските страни не трябва да нарушават нормите на Европейския съюз, заяви пред журналисти и ръководителят на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу.

Освен това той направи и официално изявление.

„Британският премиер Камерън ми се обади вчера, за да ме информира за намеренията си по отношение на правото на свободно движение в ЕС. Използвах възможността да подчертая, че правото на свободно движение е фундаментален принцип на европейските договори и трябва да бъде спазвано”, заяви Барозу.

„Същевременно отчетох намерението на Обединеното кралство планираните мерки да са в духа на европейското законодателство. Комисията може да коментира този въпрос в детайли едва когато бъде получено законодателно предложение от Обединеното кралство.
Принципът на свободното движение е един от най-ценените от европейските граждани. Съществуват ясни доказателства за икономическите ползи от свободното движение. Запознати сме и с предизвикателствата, до които то може да доведе, особено за местните общности и сектора на услугите. Европейските правила предвиждат ясни мерки за предотвратяване на недобросъвестни действия. Само преди няколко дни, в понеделник, Европейската комисия представи комуникация, съдържаща план от пет точки точно в тази насока.

Това е всичко, което мога да кажа по въпроса за момента”, завърши Барозу.

В интервю за Financial Times Камерън заяви, че ако Консервативната партия остане на власт след изборите през 2015 г., тогава правителството ще инициира приемането на мерки за ограничаване на миграцията от страните в ЕС и преди всичко от Източна Европа и потенциалните нови членки на Евросъюза.

Предлаганите от Камерън мерки са насочени към понижаване броя на имигрантите от по-малко развитите страни в ЕС, които идват във Великобритания заради високите социални придобивки.

 
 
Коментарите са изключени за ЕК защити пред Лондон принципа на свободното движение в ЕС