Джокович прегази Чилич за по-малко от час

Новак Джокович прегази с опустошителна мощ Марин Чилич в първия си мач на финалния Мастърс в Лондон. Световният №1 изглеждаше като човек, но играеше като машина и стигна до експресно 6-1 6-1 за 58 минути. Успехът означаваше 28-а поредна победа в зала за Ноле и 11-а от 11 дуела с днешния му съперник.

Хърватинът загуби с 1-6 и първия сет срещу Джокович на тазгодишния Уимбълдън, а после го прекара през петсетов ад преди да преклони глава, но във втората им битка за сезона в Лондон нямаше място за подобни драматични развръзки. Сърбинът създаваше впечатление, че контролира всяка точка, всеки сантиметър от корт, съобщи tenniskafe.com

Повече от ясно беше, че Чилич ще се нуждае от пълния потенциал на първия си сервис, но успя да пласира едва 45% от него в откриващия сет. И пробуди и без това безмилостния ретур на световния №1. Новак проби цели три пъти, като даде само 3 точки на съперник при пласиран първи начален удар. Сърбинът не пропускаше да накаже излизанията на мрежата на шампиона на US Open, които изглеждаха по-скоро като отчаяни ходове, отколкото като добре построени атаки.

Във втория сет Ноле отново удари подаването на хърватина за 2-0, който обаче изправи залата на крака с рибрейк на нула. Джокович компенсира няколкото мига спад в концентрацията му с методична атака още в следващия гейм и макар да пропусна 2 точки за пробив, възстанови аванса си за 3-1. А после бързо затвърди доминацията и във втория сет с гейма на нула.

Това пречупи съпротивата на Чилич и той запрати бекхенд на почти метър в аут, за да подари нов пробив на сърбина. И след по-малко от две минути Джокович ликуваше за 6-1 6-1. Със същия смазващ резултат Стан Вавринка мина през Томаш Бердих в другия двубой от групата.

Новак се нуждае от още две победи на Мастърса в Лондон, за да си осигури първото място в ранглистата за сезона, независимо от представянето на втория в подреждането Роджър Федерер.

Григор Димитров е талантлив играч, който има нужния потенциал за спечелване на турнир от Големия шлем, заяви Новак Джокович след победата си над Марин Чилич.

„Не се чувствам ветеран, но сега, след като станах баща, добре, трябва да се наричам ветеран. Надявах се, че това няма да стане на толкова ранен етап от кариерата ми, но се договорихме“, пошегува се Ноле на пресконференцията след мача. Отговаряйки на въпрос, коя от срещите му с Григор Димитров си я спомня най-много, Джокович отново прояви чувство за хумор, като каза: „Това беше миналата година, когато си свалихме фланелките на демонстративен мач преди Уимбълдън. Тогава беше много весело (отново в Лондон, през юни 2013, бел.ред)“. Вече по-сериозен, първата ракета в света каза, че Григор е много класен играч, който вече е готов да се пребори за титла от Голям шлем и е показал това на Уимбълдън, където двамата играха повече от три часа и накрая останаха почти без сили. След това Ноле отново развесели журналистите. „Димитров е много талантлив, красив, добре говори английски. Има си приятелка – Мария Шарапова. За какво още може да мечтае? И е българин“, с усмивка заяви Джокович.