Думи и звезди

| от |

ESA to launch galaxy mapping Gaia satellite

В края на миналата година НАСА публикува 110-страничен документ „Продължителен поход, дързко предвиждане”, – прогнози и предложения по развитие на астрофизическите изследвания за близките тридесет години. В програмата са включени издирване на „втора Земя”, изучаване на еволюцията на звездите и галактиките и търсене на отговор на въпроса за природата на тъмната енергия.

Авторите на тридесетгодишния план са изследователи от американски университети, организации на НАСА и някои други научни институти, които формулирали три главни въпроса, на които предстои да бъде намерен отговор в близките тридесет години, и предложили комплект от космически инструменти, които могат да ги решат.

Първият въпрос е „Само ние ли сме?”. От гледна точка на астрофизиката това означава преди всичко търсене, класификация и детайлно изучаване на планетните системи при другите звезди и на самите планети. Вторият въпрос „Как сме се появили на Земята?” – как са се появили и са се развивали различните обекти във Вселената: от отделни звезди до галактики, от най-първите, на границата на видимата Вселена, до най-близките до нас.

Накрая, третият въпрос – „Как работи нашата Вселена”. Под това се подразбират фундаменталните физически закони, по които се развива Вселената, и преди всичко разгадаване на тайните на „първите мигове” от нейния живот и „тъмната енергия”.

Тридесетте години са разделени на три етапа, приблизително по десет години. По време на първата „краткосрочна ера” ще работят онези мисии, които вече са задействани (например, европейската обсерватория GAIA), или се планират да бъдат реализирани в близките години( преди всичко американската инфрачервена обсерватория JWST). Следващият етап е „ера на формирането”. За него авторите са предвидели комплект от пет космически апарата с общо наименомание Surveyor («землемер»). Тяхна задача ще бъдат аналитично-статистически наблюдения. След това ще настъпи «ера на предвиждания» и за това ще бъдат необходими апарати от типа Mapper («картограф»), чиято задача е детайлно изучаване на най-интересните обекти на откритите по-рано.

В прогнозата особено внимание се отделя на екзопланетите. „Нови светове”, за които толкова много са писали авторите на фантастически произведения, придобиват реалност; нещо повече, както обещават авторите на документа, ние ще можем практически да „видим” най-близките от тях.

Авторите използват доста образи, сравнявайки астрофизическите изследвания с откриването на нови земи и съвсем не отбягват фантастически предположения, споменавайки, например, за междузвездни пътешествия. А отделни абзаци от доклада са посветени на въпроса, как към изпълнението на плана да бъдат привлечени и „простосмъртните”.

 
 
Коментарите са изключени за Думи и звезди