Доскоро знаменитост, руският програмист Павел Дуров избира живот в изгнание

| от |

Когато екип на руските специални части се появяват на вратата на Павел Дуров, той започва да преосмисля бъдещето си в Русия, пише The New York Times.

Компютърният специалист е сам в дома си и се взира в изображението им на един от охранителните монитори. „Те имаха оръжия и изглеждаха изключително сериозни“, казва Дуров – някога най-голямата знаменитост сред предприемачите. „Изглеждаше, че искат да разбият вратата“.

До неотдавна на 30-годишния Дуров се гледаше като на руския Марк Зукърбърг. Той основа социалната мрежа VKontakte, която в Русия е по-популярна от Facebook и предизвика сензация, предлагайки работа на Едуард Сноудън. По-късно Кремъл затегна хватката си около интернет и президентът Владимир Путин и приближените му придобиха контрол върху VKontakte. Дуров продаде последните си останали акции за милиони и напусна Русия през април, след като устоя на натиска от страна на правителството да предаде данни за лидерите на протестите в Украйна.

Дуров, известен с подривните си нагласи и черните си дрехи, предизвикващи асоциация с Нео от филмовите продукции „Матрицата“, сега е номад, пътуващ от държава в държава с група компютърни програмисти. Един ден е в Париж, а друг – в Сингапур. За кратко е в Лондон, на път към Сан Франциско, за да представи новото си мобилно приложение за съобщения Telegram, насочено към хора, жадуващи за поверителност и сигурност. Одисеята на Дуров отразява променящата се природа на интернет в Русия, коментира The New York Times.

С Агенция Фокус

 
 
Коментарите са изключени за Доскоро знаменитост, руският програмист Павел Дуров избира живот в изгнание