Директорът на БНР закрива предаването си с „Let it be“, протестира срещу себе си

| от |

В понеделник генералният директор на БНР закри предаването си с песента „Let it be“. Когато по радиото зазвучи тази песен, това значи протест. Срещу кого протестира генералният директор на БНР? Оказа се, че срещу себе си.

В свой материал за КЛУБ Z колегата Иван Бедров разказва подробности.

„До чуване, уважаеми слушатели. Останете с програмата на „Хоризонт“ И зазвучава легендарната песен на The Beatles “Let It Be”. На другия ден друго предаване завършва по същия начин. След седмица отново. Така е в последните почти два месеца и някои слушатели вероятно си задават въпроса какво се случва в Българското национално радио. Защото „Let It Be” в България не е само известна песен, а символ на протест в обществените медии още от началото на демокрацията.

Напрежението е факт. Синдикатът „Свободно слово“ обвини ръководството на радиото, че управлява непрозрачно, че не спазва колективния трудов договор и че създава нови структури, които да отнемат редакционната независимост на екипите на съответните предавания. Става дума за продуцентски съвети, назначавани от директорите на програмите, които все още не е обявено какви точно правомощия ще имат по отношение на темите и гостите в предаванията.

„Досега в историята на БНР екипите са избирали темите и събеседниците в предаванията. Сега се случва да получаваме препоръки, обаждания в нюзрума, „творческо“ участие за монтиране на материали. Предвиждат също новосъздадените органи да определят темите и събеседниците в конкретните предавания. Това се е случвало и преди, но в резултат на стачки е имало корекции“, казва председателят на синдиката Ирен Филева, журналист от програма „Христо Ботев“.

„Свободно слово“ е изпратил две декларации до Управителния съвет. Наред с трудово-правните въпроси, журналистите посочват и примери на свалени от ефир предавания, на обявяване на конкурси за водещи без знанието на самия екип и очакването им редакционната свобода да бъде отнета от нови структури, назначени от ръководството. Оценката на „Свободно слово“ е, че промените застрашават точно свободата на словото.

„Каква свобода в една 24-часова програма?! Не може дясната ръка да не знае какво прави лявата. Не може да има някакъв вид свобода, добре – не свобода, Х да направи предаване с трима гости и две преки включвания и да не е обсъдено предварително, че в студиото ще бъдат този и този, а в следващото предаване при другия водещ ще бъдат други двама“, обяснява генералният директор на БНР Радослав Янкулов.

„Къде бяха „Свободно слово“, когато СЕМ три пъти ни вика, за да обясняваме защо в предаването на Волгин има само една гледна точка? Къде бяха, когато техни колеги нарушиха етичните правила по време на банковата криза?“, пита Анюта Качева от УС на БНР.

Тя обясни, че предаването „От петък до петък“ не било свалено, а спешно излязло в лятна отпуска, след като в студиото репортер споделил съвет от негов познат да си изтегли парите от конкретна банка.

„В резултат на което на директора му се обади Иван Искров и да не казвам кои други хора. Когато това нещо се каже в ефир, звънят премиерът или директорът на БНБ, звънят на генералния директор, а не звънят на водещия и питат какво прави общественият оператор“, казва Качева.

„За мен най-тревожна е липсата на прозрачност, еднолично управление с неясна цел. Откакто възстановихме „Свободно слово“, започна непрестанно убеждаване, че ние сме маргинална групичка, която няма право на мнение“, казва Таня Величкова, секретар на синдиката и водещ на „Неделя 150“.

Генералният директор изискал протоколи от събранията на синдиката и списъци на присъствалите. „Нямаме задължение да правим това. Ръководството знае кои сме“, казва Филева. Според нея голяма част от журналистите в „Хоризонт“ и „Христо Ботев“ подкрепят действията на синдиката, макар и не всички да застават с името си.

Радослав Янкулов определя програма „Хоризонт“ като „много добра, но може да бъде още по-добра“. Според него протестиращите са доволни от програмата и бранят статуквото.

Още по темата в материала на колегите ТУК.

 
 
Коментарите са изключени за Директорът на БНР закрива предаването си с „Let it be“, протестира срещу себе си