Дигитални номади: как да работиш, откъдето си поискаш

| от Станимир Ненов |

Големи компании като Buffer и Basecamp работят 100% дистанционно, а други като Apple, Amazon, Dell, IBM, Thomson Reuters позволяват на част от своите служители да работят от дома си, друг град и дори държава.

Защо този подход работи успешно и защо се възприема от все повече организации?

По-долу са причините, които аз формулирам от своя 4-годишен опит като лидер на две организации, в които екип от 25 души работим от най-различни точки на света.

1. Важни са резултатите, а не часовете работа. Няма значение дали стоиш в офиса от 9 до 17 часа. Това, което е важно, са резултатите. Постигат ли се поставените пред организация ни цели чрез резултатите от работата на всеки в екипа?

2. Всеки човек има различни навици за работа и различно време, по което е креативен. Цецо например има своите силни часове от 21.00 до 00.00 часа. Това е времето, през което той е най-креативен и продуктивен. Ники обича да работи по предизвикателните задачи рано сутрин – от 7 до 9 часа. Ето защо всички губят, ако поставим екипа в ограничаващата рамка на работното време от 9 до 17 часа. Рамка, измислена за нуждите на индустриализма. Вече живеем в друга епоха.

3. Най-важно е щастието на всеки член от екипа. Щастлив екип = проактивна и продуктивна работа = щастливи клиенти = успешно решени проблеми = печалба. Дистанциионно работещите имат свободата да избират къде и по кое време на денонощието да работят. Това ги прави щастливи, мотивирани и позитивно заредени. Устремът и продуктивността в цялата организация се увеличава многократно.

4. Липсата на социален контакт на живо между екипа се преодолява лесно чрез седмични или месечни сбирки. Не по работа, а за забавление и опознаване на личностите ни извън работна среда.

5. Талантите са навсякъде по света. Защо трябва дадена организация да се ограничава като работи само с хора, намиращи се в нейния град? Таланти има в целия свят и днес те могат ефективно да решават глобални или местни проблеми, обединени от мисията на компанията. През 2014 г., когато работихме по основите на Advokatami.bg, имахме членове на екипа от Румъния, Индия и САЩ. Всички работихме заедно.

През последните години се усеща бумът на споделените работни офиси. WeWork например предоставят “коуъркинг” пространства във всички големи градове в САЩ и Западна Европа срещу месечен абонамент. Така, аз работя в един от офисите в Сан Франциско. А по време на престоя ми в Ню Йорк лесно намерих подобно място на WeWork и се чувствах удобно в позната среда. В София, няма все още WeWork, но членове на екипа ни прекарват време в Betahaus.

“Коуъркинг” вълната донесе и “коливинг”. Вече няколко компании, вкл. WeWork, предлагат жилищни сгради, където дигитални номади могат да отсядат краткосрочно или дългосрочно и където имат всичко необходимо да живеят, да работят и най-вече да се запознават с други хора като тях. WeLive.

През последните 4 години основах и развих две организации, в които всички работим от дистанция.

Едната организация е с идеална цел: развиваме активно гражданско общество, което знае и отстоява правата си. Основният ни продукт е pravatami.bg. На pravatami.bg днес имаме 20 Праватари – членове на екипа. Заедно сме разкодирали стотици закони и предоставяме полезна правна информация – на разбираем език и безплатно. Всеки месец нашите Права (статии) се четат от над 250 хил. българи. Сложихме Правата “в джоба” на всеки българин с мобилното ни приложени за iOS и Android. Нашата кауза беше отличена от президента Росен Плевнелиев с грамота “Джон Атанасов”, донесе ни още уеб награди в категория “кауза” през 2013 и 2014, както и редица други отличия.

Другата организация е технологична компания в правната индустрия. Advokatami.bg решава правните проблеми в ежедневието на бизнеса и хората. Технологията ни оптимизира времето на адвокатите на нашата платформа, а това води до достъпни цени за клиентите – потребители на Advokatami. Непрестанно се стараем връзката клиент – адвокат да се случава при страхотно потребителко изживяване (UX) и перфектно обслужване.

Тук са налични всички софтуерни приложения, които ползваме в дистанционната си работа.


Станимир Ненов създава и подобрява човешки екосистеми. Помага и на други да създават. Отличен в “40 до 40” и с грамота “Джон Атанасов” от Президента на РБ. С Advokatami Станимир продължава мисията си да направи правния свят в България по-добър. Вярва, че идеята няма значение – важно е изпълнението. Пътува често, мисли, обича, чете, пише, лекторства, кара ски, играе тенис и не спира да учи. През 2012 г. Основава pravatami.bg.

 
 
Коментарите са изключени за Дигитални номади: как да работиш, откъдето си поискаш