Бой с пръчки и затвор вместо бесило за българите в Малайзия

| от |

Българите Иван Киров Костов и Георги Динев Бакалов отърваха смъртната присъда, разпоредена от съда в Малайзия. Те ще лежат по 15 години в азиатския затвор и ще получат по 14 удара с пръчки.Това е първият успешен пробив на външно лобиране в малайзийското правосъдие. Малайзия е страната с най-строги наказания в света за наркотрафик, след Индонезия.

Съдът в Джохор е променил и обвинението срещу Костов и Георгиев – от трафик на дрога на притежание.

Мъжете от Нова Загора бяха арестувани на 18 май 2011 година заради трафик на 5,6 килограма амфетамини на стойност 1,5 милиона рингита (497 хиляди долара). Тогава с тях бе арестуван и сочения за поръчител Георги Георгиев, известен в криминалните среди като Червената Соня. Година и половина след ареста им Костов и Бакалов бяха осъдени на смърт чрез обесване от съда в Джохор Бару.

Процесът

Българските граждани бяха признати за виновни и получиха най-тежкото наказание, съгласно чл. 39 от Закона за наркотиците. Заседанието се проведе на 29 октомври 2012 година. Един от основните козове на местното обвинение срещу българите е, че гранична справка, която доказа, че един от двамата подсъдими е влизал 4 пъти в Малайзия и най-вероятно е бил „муле” за наркотици. Защитата на българите на свой ред атакува прокуратурата, че не е призовала соченият за поръчител Георгиев като свидетел по делото.

На процеса срещу Костов и Бакалов присъства временно управляващият посолството на България в Джакарта Катина Новкова, която се срещна и разговаря с подсъдимите. При произнасянето на присъдата присъства и представител на почетното консулство на България в Малайзия Ролан Со Хен Хуат.

Присъдата за Костов и Бакалов не бе окончателна и бе обжалвана. На 5 ноември 2012 година български дипломати и правни експерти посетиха Малайзия като бе поискано и съдействие от Европейската служба за външно действие с представителство в Куала Лумпур. Външното ведомство се позова на позицията на Европейския съюз против смъртното наказание като правосъдна мярка. България няма свое дипломатическо представителство в Малайзия. Ключова роля по случая играе българската дипломатическа мисия в Индонезия, което водеше интензивни разговори с местните власти за по-леки присъди за българите.

Крумови закони

Законодателство в Малайзия е категорично, когато става дума за трафик на наркотици и предвижда смърт чрез обесване. Всеки, който притежава наркотици над 15 грама хероин и над 200 грама марихуана се счита за наркотрафикант. Субстанции като кокаин, екстази са абсолютно забранени, а притежанието им за лична употреба строго наказуемо. Малайзия се прочува с крайните си присъди след като за първи път граждани на западни страни увисват на бесилото през 1986 година. Това са двама австралийци, сипани с 14 грама хероин. Оттогава до сега Малайзия не е отменяла смъртна присъда на наркотици и не се е поддавала на намеса от други страни дори за намаляване на присъда.

Арестът

Мета амфетамините, заради които Костов ( 25г) и Бакалов (26г) са били арестувани, се намирали в тайниците на куфарате им. Българите били спрени за проверка на летище Султан Исмаил. Костов и Бакалов посочили в полицията, че са наети от българин на име Георги Георгиев. Той им обещал 1000 долара ако пренесат стоката, която по думите му била виагра и анаболи в законни количества. Разследването установило, че по багажа на българите имало отпечатъци и ДНК само от Георги Георгиев, тъй като на двамата било забранено да отварят куфарите.

Първоначално Костов, Бакалов и Георгиев заедно са откарани в следствения арест докато тече разследването. След това Георгиев е освободен поради липса на доказателства и депортиран в България на 29.06.2012 г. Костов и Бакалов остават в затвора в Джохор. Георги Георгиев е криминално проявен. Той е от Стара Загора и е лежал в затвора за разпространение на наркотици, твърдят от Областната дирекция на МВР в Стара Загора.

 
 
Коментарите са изключени за Бой с пръчки и затвор вместо бесило за българите в Малайзия