Блекфонът – кошмар за шпионите

| от |

blackphone-640x353

Черен е и прилича на най-обикновен смартфон, но блекфонът притежава нещо в повече: създателите му обещават на неговия притежател сигурни комуникации, защитени от „дългите уши“ на правителствените служби и на информационните пирати.

Пускането на блекфона, създаден от американската фирма Сайлънт Съркл (Silent Circle) и испанската Гикфон (Geeksphone) в разгара на дебата за мащабите на следенето от американските разузнавателни служби е прекрасна реклама.

Според директора на Сайлънт Съркл Майк Джанке фирмата му работела над апарата още преди консултантът на Националната агенция за сигурност Едуард Сноудън да започне да огласява секретни документи за американския шпионаж. „Работихме върху това, тъй като проблемът с обезопасените комуникации не бе уреден“, казва бившият морски пехотинец, събрал братя по оръжие и експерти по криптография от Силиконовата долина, за да създадат Сайлънт Съркл.

„Предлагаме на потребителите възможността да общуват кодирано чрез видео, текст и гласови комуникации в мрежите съвместими с IP“, казва Джанке.

Това не е първото постижение на неговата фирма. В миналото тя е помагала на многонационални компании и дори на тибетското правителство в изгнание. Именно тези знания и опит подтикнаха всички производители на смартфони да се обърнат към него, за да създаде сигурен апарат.

Накрая изборът на Сайлънт Съркл паднал на малката испанска фирма Гикфон, която неотдавна пусна смартфон, който работи с Файърфокс. Според уточнението на Майк Джанке Сайлънт Съркл е използвал в блекфона PrivatOS – модифицирана версия на Андроид, системата разработена от Гугъл.

Апаратът ще бъде показан на 24 февруари на Мобайл Уърлд Конгрес – месата на мобилната телефония в Барцелона. Според Джанке апаратът предлага цялата гама услуги като смартфон с една разлика: „Можете да влезете в Гугъл и да сърфирате в Интернет, но Гугъл няма да знае кой сте“, подчертава той.

„Центърът за складиране на данни, чийто капацитет е минимален, се намира в Швейцария“, обяснява предприемачът. „За вас знаем само името, което ни давате, и десет цифрен телефонен номер“, изтъква той. Така ако в Швейцария бъде издадено нареждане, фирмата ще е в състояние да съобщи само име – това на собственика на телефона.

Майк Джанке очаква продажбата на няколко милиона броя в годината след пускането на блекфона. Има световен интерес, защото Националната служба за сигурност не е единствената, 72 страни имат подобни възможности като нея. Те ни шпионират и се шпионират помежду си. Независимо дали живеете в Кения, Аржентина или в Германия опасностите са едни и същи, уверява той.

„Сигурни сме, че кодирането функционира“, подчертава той. Според него разузнавателните агенции не мирясват в опитите си да разбият кодираните комуникации – техника, която отнема прекалено много време – и предпочитат да вкарват компютърни вируси в електронната поща, като по този начин след това могат да засичат съобщенията.

„Не съществува 100% сигурен телефон“, признава Джанке. „Нищо не може да защити човека срещу собствените му действия. Но този телефон прави извънредно много, за да защити частния живот“, категоричен е Джанке.

 
 
Коментарите са изключени за Блекфонът – кошмар за шпионите