Битката за „черното злато“

| от |

Петролът е един от основните източници на приходи на групировката „Ислямска държава“. Контролирайки малки рафинерии в Ирак и Сирия, джихадистите си осигуряват стабилен паричен поток.

Седмици наред международната коалиция нанася въздушни удари около тези стратегически за местната икономика окупирани обекти. Тяхното освобождаване обаче причинява сериозни щети на ключовата инфраструктура и това е проблем. Намерението е да се спрат приходите на пари в брой от нелегалната продажба на петрол. Международната коалиция обаче засега провежда само въздушни операции и бомбардира рафинериите под контрола на „Ислямска държава“. Саад е петролен инженер. При офанзивата на „Ислямска държава“ той напуска рафинериите. По думите му, ежедневно в Сирия се произвеждали между 400 и 600 хил. барела. При превземането на съоръженията от джихадистите, заради щети по инфраструктурата и липсата на добре подготвен персонал, сега количествата са десет пъти по-малко. Бунтът на сирийската опозиция срещу режима на Башар Асад пък накарала Саад да проектира нови рафинерии.

Противниците на Башар Асад са сключили споразумение с държавната електрическа компания за доставка на горива. В замяна, местните получавали безплатно електричество. Тази уговорка изглежда все още се спазва, въпреки, че контролът върху залежите беше поет от „Ислямска държава“. По данни на очевидци, джихадистите сега продават петрола на двойно по-висока цена. Купувачите са контрабандисти, които в последствие го внасят в Турция, Ирак или го препродават на режима на Асад.

Сега международната коалиция атакува рафинериите, но това може да причини непоправими щети по инфраструктурата, които ще имат негативен ефект както върху природата, така и върху местната икономика, която и без това в момента е почти напълно срината./ News7

 
 
Коментарите са изключени за Битката за „черното злато“