Без външна намеса, моля!

| от |

Кампаниите на известни западни личности не решават проблемите на Африка. Тъкмо обратното, те погребват демокрацията и в най-лошия случай насърчават военните операции на САЩ, твърди в коментара си за Дойче веле, Лудгер Шадомски.

Едва ли адвокатът Ибрахим Муса Абдулахи е предполагал каква лавина ще отприщи. На една от първите демонстрации след отвличането от групировката „Боко Харам“ на над 200 момичета той призова нигерийското правителство да върне отвлечените ученички. Адвокатът разпространи чрез Туитър и призива „BringBackOurGirls“. „Върнете ни момичетата“, викаха и жените и майките по улиците на Абуджа, опитвайки се да подтикнат към действие слабото нигерийско правителство. Дни по-късно уличните протести в Абуджа се прехвърлиха чак до Америка. Американската общественост дори призова за военна операция за спасяване на момичетата. Първата дама Мишел Обама даже позира с лозунга „BringBackOurGirls“. Кампанията на солидарност с отвлечените ученички обаче придоби собствена динамика, която нямаше почти нищо общо с инициативата на адвоката Абдулахи и инициаторите на протестите в Нигерия. Само за няколко дни протестната акция на гражданското общество се превърна в основа за още една военна интервенция на САЩ в Африка.

Неуместна кампания

Само през 2013 година американската армия е извършила 546 военни операции в Африка в „защита на американските интереси за сигурност“. Не е нужно човек да вярва в конспиративни теории, за да се съгласи с нигерийската активистка Джумоке Балогун, която отправи остри нападки срещу американците в една статия: „Мили хора, там отвън. Вие нигерийци ли сте? Имате ли конституционни права, за да участвате в демократичния процес в Нигерия? Не? Тогава имам новини за вас. Вашата кампания погребва същия този демократичен процес и движението срещу клептократичното правителство на Гудлък Джонатан“.

Неуместната кампания напомня и за друг един случай от 2012 година. Малка американска неправителствена организация поде в Туитър кампанията „Kony2012“. СКоро след това американското правителство изпрати елитни части в Централна Африка, за да заловят бруталния лидер на терористичната секта „Божия армия за съпротива“ Джоузеф Кони. Угандийците тогава се питаха, защо въпреки масираната намеса на угандийската армия лидерът на сектантите не бе заловен. Нигерийците искаха да зададат същия въпрос на собственото си правителство. Защо е нужна външна намеса?

Подобни камапнии в Туитър на знаменитости като Анджелина Жоли, Мишел Обама, Джордж Клуни и др. всъщност са досадни. Фатална обаче е опасността евентуална намеса на американското правителство „да внесе повече милитаризъм, отколкото демокрация“, писа нигерийският писател и американски гражданин Теджу Коле.

Намеса на християнските фундаменталисти

Има и още един проблем, който явно убягва на някои американски знаменитости. Не само американската армия, но и фундаменталното християнско лоби в САЩ бързо се включи в кампанията „Върнете ни момичетата“. Градчето Чибок спада към малкото региони с преобладаващо християнско население. Който е проследил лобистката кампания на активистите от движението „Байбъл белт“ за Дарфур, сигурно ще разбере загрижеността на нигерийските активисти. Апропо, Дарфур. В едно интервю през 2011 година самопровъзгласилият се за активист за Дарфур Джордж Клуни сравни политиката на издирвания военнопрестъпник и судански президент Омар ал Башир с елементи от баскетбола. Поканените американски журналисти бяха въодушевени, а експертите по въпросите на Судан – ужасени.

„Вашите световни кампании в Туитър няма да върнат нашите момичета у дома“, пише в блога си Джумоке Балогун. И има право. Джордж Клуни и Анджелина Жоли безспорно са много добри артисти. Мишел Обама е много добра като първа дама. Но по-добре тези знаменитости да се държат настрана от африканската политика. Африканците искат сами да я определят. И то без американски морски пехотинци.

 
 
Коментарите са изключени за Без външна намеса, моля!