Барселона стана и световен шампион

Барселона завърши невероятната си година по невероятен начин, след като вдигна и световната клубна купа. На финала в Токио каталунците сразиха аржентинския Ривър Плейт с 3:0 и за трети път спечели трофея.

Пред повече от 70 000 зрители на стадиона в Йокохама Барса стигна до успеха след попадение на Лионел Меси до почивката и два гола на Луис Суарес през второто полувреме.

Каталунците овладяха инициативата още с първия съдийски сигнал, а атомното трио Меси-Неймар-Суарес създаде много главоболия за защитата на Ривър Плейт.

В 11-а минута Лионел Меси бе изведен от Иниеста на стрелкова позиция, но вратарят Бароверо бе на мястото си и спаси удара на мегазвездата.

Логичното се случи в 36-а минута, когато Меси овладя топката в наказателното поле и я прати в мрежата. При попадението остана съмнение за игра с ръка на Меси, но реферът подмина ситуацията.

Веднага след почивката Луис Суарес сложи край на интригата, отбелязвайки втори гол за Барса. В 49-а минута уругваецът получи перфектен извеждащ пас от Серхио Бускетс и с удар между краката на вратаря покачи на 2:0.

До края каталунците се забавляваха. В 68-а минута Луис Суарес вкара втория си гол в мача. Уругваецът реализира с глава след центриране на Неймар и записа на сметката си пети гол в двата мача от световното клубно първенство: три попадения в полуфинала срещу Гуанджоу и нови две на финала срещу Ривър.

Едва при 0:3, играчите на Ривър Плейт създадоха възможности за гол, но вратарят на Барса Клаудио Браво с блестящи намеси опази вратата си. В 77-а минута Лукас Аларио стреля с глава под гредата, но Браво изби в корнер, а малко по-късно отново Браво бе на висота, като успя да отклони в гредата топката след коварен изстрел на Гонсало Мартинес.