Барселона стана и световен шампион

| от chronicle.bg |

Барселона завърши невероятната си година по невероятен начин, след като вдигна и световната клубна купа. На финала в Токио каталунците сразиха аржентинския Ривър Плейт с 3:0 и за трети път спечели трофея.

Пред повече от 70 000 зрители на стадиона в Йокохама Барса стигна до успеха след попадение на Лионел Меси до почивката и два гола на Луис Суарес през второто полувреме.

Каталунците овладяха инициативата още с първия съдийски сигнал, а атомното трио Меси-Неймар-Суарес създаде много главоболия за защитата на Ривър Плейт.

В 11-а минута Лионел Меси бе изведен от Иниеста на стрелкова позиция, но вратарят Бароверо бе на мястото си и спаси удара на мегазвездата.

Логичното се случи в 36-а минута, когато Меси овладя топката в наказателното поле и я прати в мрежата. При попадението остана съмнение за игра с ръка на Меси, но реферът подмина ситуацията.

Веднага след почивката Луис Суарес сложи край на интригата, отбелязвайки втори гол за Барса. В 49-а минута уругваецът получи перфектен извеждащ пас от Серхио Бускетс и с удар между краката на вратаря покачи на 2:0.

До края каталунците се забавляваха. В 68-а минута Луис Суарес вкара втория си гол в мача. Уругваецът реализира с глава след центриране на Неймар и записа на сметката си пети гол в двата мача от световното клубно първенство: три попадения в полуфинала срещу Гуанджоу и нови две на финала срещу Ривър.

Едва при 0:3, играчите на Ривър Плейт създадоха възможности за гол, но вратарят на Барса Клаудио Браво с блестящи намеси опази вратата си. В 77-а минута Лукас Аларио стреля с глава под гредата, но Браво изби в корнер, а малко по-късно отново Браво бе на висота, като успя да отклони в гредата топката след коварен изстрел на Гонсало Мартинес.

11 книги, които трябва да прочетете през този живот

Независимо дали сте от онези 53% българи, които твърдят, че „четенето не води до успех“ или сте „един от всеки четири българи“, които редовно поглъщат страници, има някои книги, които просто трябва да прочетете.

Може да не ви донесат милиони, както ще направи националната лотария, но със сигурност ще ви помогнат да се замислите как живеете и да достигнете по-лекичко до края на живота си.

В галерията сме сложили 11 от тях по наш избор. Реално не са само 10. По-скоро са 11 011. Някои от тях сигурно са скрити в прашасалите рафтове на библиотеките и чакат някой да ги преоткрие. Други окупират предните редове в книжарниците и се преиздават на всеки месец.

Това няма значение. Книгите са шорткът към чужди умове и други светове. Ползвайте го.

Алиша Силвърстоун се развежда след 13 години брак

| от chr.bg |

Холивудската актриса Алиша Силвърстоун се развежда със съпруга си след 13-годишен брак.

Звездата е подала документи в съд в Лос Анджелис за разтрогване на брачната си връзка с Кристофър Джареки. Двамата живееха разделени от две години. От подадените документи става видно, че 41-годишната Силвърстоун и 47-годишният Джареки ще споделят отглеждането на 7-годишния си син.

Причината за развода са непреодолимите противоречия, които са възникнали в семейната двойка. Финансовата страна на развода ще следва клаузите на предбрачния договор, сключен от Силвърстоун и Джареки. Алиша се омъжи за музиканта Кристофър през 2005 година, след като преди това бяха гаджета в продължение на осем години.

С дъвка и ходене срещу затлъстяването

Дъвката, съчетана с ходенето, могат да се окажат добри съюзници срещу затлъстяването при мъжете над 40-годишна възраст. Агенцията цитира изследване на японски учени, според които когато дъвчем, ние инстинктивно започваме да крачим по-бързо. А това води до свалянето на излишните килограми.

Японските специалисти провели тестове по време на ходене на 46 мъже на възраст между 21 и 69 години. Били отчитани техният сърдечен ритъм, изминатото разстояние, скоростта им, направените крачки и калорийното изразходване.

На половината от участниците била дадена дъвка. При мъжете над 40 години билазабелязана тенденция да крачат по-бързо, когато дъвчат. Те изминавали по-голямо разстояние и изгаряли значително повече калории.

Васил Михайлов спечели „Аскеер“ за цялостен принос

За 28-и път в театър „Българска армия“ бяха връчени наградите „Аскеер“.

Голямата награда за цялостен принос към театралното изкуство получи Васил Михайлов. „Днеска цял ден в главата ми е „Върви, народе…, Върви, народе…“. И след това се оказва, че ако върви, „Бог ще го благослови“, каза развълнуваният актьор при получаването на „Аскеер“-а.

BIG15078957627

Най-много награди – 6, спечели Народният театър „Иван Вазов“.

За водеща мъжка роля беше отличен Захари Бахаров за превъплъщението му в Бае Славе в постановката „Чамкория“ в Театър 199, а за водеща женска роля – Мария Стефанова за ролята на А в „Три високи жени“ в Народния театър „Иван Вазов“.

Иван Пантелеев грабна приза за най-добър режисьор, а постановката му „NеоДачници“ в Народния театър спечели „Аскеер“ за най-добро представление.