Балканите в навечерието на годишнината от Първата световна война

| от |

Archduke Franz Ferdinand's bloodied shirt and uniform exhibited in Vienna

На снимката е униформата на ерцхерцог Франц Фердинанд, който е убит в Сараево. Покушението срещу него е използвано като повод за започване на Първата световна война /1914-1918/.

С приближаването на 100-тната годишнина от началото на Първата световна война бившите врагове от Европа се готвят да изпратят от Сараево послание за мир, но Сърбия проявява силна нервност, защото се страхува, че може да бъде обвинена за избухването на конфликта.

Детонаторът на ПСВ, която причини 10 милиона жертви, беше атентатът в Сараево, при който на 28 юни 1914 г. младият сръбски националист Гаврило Принцип убива престолонаследника на Австро-Унгария ерцхерцог Франц Фердинанд и съпругата му. След Втората световна война Гаврило Принцип бива описан от официалната югославска историография като герой, който с този акт „изразил всенародния протест срещу австро-унгарската тирания“.

След разпадането на социалистическа Югославия обаче и войната между сърбите и другите народи от района през 90-те години възприемането за атентата и неговия автор прие етнически смисъл. Докато за Белград Гаврило Принцип е „герой от борбата за свобода“, в мултиетническия някога, но предимно мюсюлмански днес Сараево той е окачествяван като терорист.

„Мисля, че след 100 години е дошъл моментът да преразгледаме всичко, което е свързано с ПСВ, с атентата, с началото на войната и причините за убийството… без да подсказваме отговор“, заяви пред АФП директорът на Института по история в Сараево Хюсния Камберович. Този босненски мюсюлманин подготвя за юни 2014 г. международна конференция за ПСВ с участието на около 130 историци от 30-ина страни.

„Няма тема, по която да не може да се спори. Би било безсмислено да организираме конференция, като предварително подготвим въпроси, които не можем да засегнем“, обяснява той. Тази конференция беше обявена от сръбските политически лидери за „ревизионизъм“. Политическият ръководител на босненските сърби Милорад Додик атакува европейските страни и по-конкретно Франция, за да разобличи нейния проект за отбелязване на стогодишнината в босненската столица в сътрудничество с кмета на града и с редица от прояви.

„Това би било нова пропагандна атака срещу сърбите… фалшифициране на историята“, заяви неотдавна той. Европейците не са променили мнението си. Създадена беше фондация „Сараево, сърцето на Европа“, която да организира проявите около 100-годишнината през юни 2014 г. „Тя няма никакво намерение да направи това /да фалшифицира историята – бел. АФП/“, уверява френският посланик в Босна и Херцеговина Ролан Жил.

„Идеята е чисто и просто да се обединят младите поколения и да им се каже: гледайте в бъдните векове, което е единственият път да живеете заедно, в мир и помирение“, посочи той пред местната телевизия ТФ-1. Франция има проект да се организира научна конференция, за да се съберат на едно място историци от всички страни, засегнати от ПСВ, но той може би няма да бъде реализиран поради разнопосочните исторически тълкувания в района.

В Белград сръбските политически лидери се отнесоха към идеята доста подозрително. „Сърбия няма да позволи преразглеждане на историята, нито ще забрави кои са главните виновници за ПСВ“, предупреди премиерът Ивица Дачич в интервю пред АФП. Според сръбската историчка Дубравка Стоянович Гаврило Принцип е „идеалният персонаж за всякакви изопачавания на историята с политически цели“.

„Той е бил сръбски националист.. В неговото движение е имало мюсюлмани, хървати и сърби, които са се борили срещу Австро-унгарската империя“, подчерта тя. Милорад Додик пък оповести организирането заедно със сръбския режисьор Емир Кустурица на различни прояви в босненския град Вишеград, „за да покажем на /участниците в/ евентуална международна конференция истината и фактите във връзка с това събитие“. „Принцип е защитил идеята за свобода… той е убил един окупатор“, заяви неотдавна Кустурица в интервю за местна телевизия.

 
 
Коментарите са изключени за Балканите в навечерието на годишнината от Първата световна война