Бъдещето на еврото в Европа засега е стабилно

| от |

11euro

В най-близко време към еврозоната може да се присъедини още една страна на ЕС. Комисията по икономически и парични въпроси на ЕП одобри въвеждането на еврото в Литва от 1 януари 2015 г. През юли Европейският съвет трябва да приеме окончателно решение.

Литва ще стане двайсетата страна, която влиза в еврозоната. При влизане на дадена страна в ЕС присъединяването й към еврозоната се подразбира автоматично, но за това държавата трябва да отговаря на така наречените Маастрихтски критерии. Това са финансово-икономическите показатели на страната, според които се оценява жизнената способност на финансовата система, нивото на цените и стабилността на валутния курс. Коментира директорът на Центъра за изследване на европейската политика в Брюксел Карел Лано:

– Въпросът за приемането на еврото е въпрос на официалната позиция на ръководството на страната, дали тя разрешава използването на валутата. В Дания навсякъде може да се плати с евро. В България, вероятно, нещата не стоят така. Същото е и в Швеция, защото властите без желание разрешават това. Тоест юридически отношението към еврото е едно (те са задължени да го пиремат), но на практика всичко е другояче. Дания зависи от търговията с Германия и други страни, от туризма. Разбира се, може да се използва електронно плащане, но винаги ще се взема процент за обмяна на валута.

Въпреки многото изключения, политиката на Брюксел подразбира задължителното влизане на страните-членки на ЕС в еврозоната. Компромис беше направен за Дания и Великобритания, във всяка от страните трябваше да има референдуми за преминаване към евро, които, впрочем, така и не се състояха. Полша се отнася към еврото скептично, като заявява, че участието в еврозоната трябва да бъде изгодно преди всичко за самата Полша и че до приключването на дълговата криза те никъде няма да влизат. Шведското общество се изказа против присъединяването към еврозоната. ЕК се отнесе към това толерантно, като даде да се разбере обаче, че няма да търпи подобно нещо от бъдещите членове на ЕС.

Като цяло в икономиката на ЕС се забелязва позитивна динамика. ЕЦБ провежда активна, да не кажем агресивна, стимулираща политика. ЕК вярва, че работата на ЕЦБ за създаване на банков съюз и една по-щателна проверка на банковите активи ще позволи да се възстанови доверието в европейската финансова система, което пък ще спомогне за възстановяване на икономиката като цяло.
Гласът на Русия

 
 
Коментарите са изключени за Бъдещето на еврото в Европа засега е стабилно