Бъчварова: ДПС и Атака си останаха заедно и в този парламент

| от |

Имаше опасност това мнозинство да е математическо, ако не бяха преговорите през този месец. Това, което направихме за първи път е преговори по правила. Това заяви пред Нова телевизия Румяна Бъчварова, заместник министър-председател по коалиционната политика и държавната администрация.

Буквално до последния ден основно сме говорили по програмата, благодаря на останалите политически сили, че разпределянето на ресорите беше най-лесната част от разговорите. Лесният начин щеше да е да кажем: ето събираме се хора, дайте да направим правителство и да тръгнем, само че ние поставихме условия за това да имаме разбирателство по ключови приоритети. Ние започнахме с 18 политически постулата и видяхме, че имаме голямо съвпадение по тях с политическите сили. Голямо беше разминаването с БСП, с ДПС по-скоро имахме сближаване, но имаме принципни различия с тях. До 7-8 часа на ден сме обсъждали програмата, увери Бъчварова. Тя каза, че партиите в правителството се обединяват по основни тези за общото им управление. „Всяка от партиите запазва възможността в НС да представи специфичните си идеи, да потърси мнозинство и дори да го получи, това няма да означава бламиране на правителството. Най-ценното е, че ние се обединихме по тези, които не присъстват в програмите на отделните партии“, заяви вицепремиерът.

С АБВ говорихме, тяхната политическа концепция е коренно различна от нашата и им казахме, че няма да преговаряме по нея. Малко хора успяват да разберат какво сме направили. Това беше успехът накрая на преговорите, механизмът, по който се обединихме, за да останем различни, убедена е Бъчварова. Никой не може да каже предварително дали ще бъде стабилно или не правителството, но толкова консенсусна програма не е имало в нито едно предишно управление. Какво ще стане зависи от гражданите, от състоянието на НС, от парламентарния дебат, но смисълът на обединението беше, че не само личностите в правителството, но и парламентарните групи приемат тази програма и записаното няма да бъде подлагано на дебати и преосмисляно, освен ако някой не реши обратното, разбира се, подчерта Бъчварова.

Тя посочи, че са променили формулата, за да намерят по-широко съгласие. „Дясно-центристко управление можехме да имаме само с РБ ако имахме достатъчен брой гласове. Проевропейско реформаторско правителство е новата ни формула, в която се дава възможност да се включи и АБВ. Социалната политика е силната ни теза, тя не е философията, която познаваме от БСП. Установихме границите на съвместимост. Вицепремиер е Ивайло Калфин, защото другата добра теза, която приемаме на АБВ е за демографската политика. Тя е хоризонтална политика, не може да се осъществи само от едно секторно ведомство, изисква повече усилия“, отбеляза вицепремиерът.

Политическа е логиката и мисля, че Калфин е изключителна политическа фигура, която има опит и в ЕП, и се надяваме социалната политика да придобие нов смисъл в България. Дори европейските социалдемократи отричат това, което казват нашите социалисти. Социалната политика не е харчене на пари от бюджета, а това са други политики, които променят средата и дават повече възможности, убедена е Бъчварова.

На въпрос дали е знак или намек това, че двама от ПФ гласуваха различно при одобрението от НС на правителството, Бъчварова коментира, че 4 партии не могат да бъдат едно и също. „Хората, избрани в НС, са избрани от различен тип електорати. Отнасяйки се с уважение към това, ние приемаме за това мнозинството, което имаме и което е достатъчно. Уважаваме индивидуалната позиция. Беше ясно, че двама души от ПФ няма да гласуват за. На хората не може да им се наложи едно общо гласуване“, подчерта вицепремиерът.

За думите на Божидар Лукарски, че за него Министерството на икономиката не е далечно и чуждо място, защото бившата му съпруга и тъщата му са работили там, както и за снимката на Владислав Горанов с Делян Пеевски, Бъчварова коментира, че е нелепо заради една снимка да отричаш една безспорно професионална кандидатура. „Моите впечатления от работата на Горанов са изключително добри. Той е невероятен специалист. Той през цялото време работеше с нас и нямаме основание да се притесняваме“, каза тя. За това, че бил „офицер за връзка с Пеевски“, Бъчварова коментира, че зад нещата в медиите стоят друг тип интереси. „Горанов предстои да започне да работи, ще видим какво ще се случи. Не е офицер. Всеки има право на личните си контакти, говоря по принцип, той е много добър финансист“, похвали го Бъчварова.

За ДПС тя каза, че това, което каза Местан от трибуната на НС е било много тежко като обвинение към правителството „и беше невярно“. „Въздържах се да стана да го коментирам. За отношенията ни с ПФ, за квалификациите, които се дават. Това бяха едни тези, които не правят чест дори и ако през тях се търси пропагандно въздействие върху техния електорат. Местан или не беше прочел или не е искал да прочете програмната декларация, защото там има много отговори и аргументи срещу неговата теза. Той казва, че ние с националпопулисти се обединяваме и го казва човек, който дълги години разчиташе на Атака.

Докато Местан говореше, групата на Атака навън пред НС, това, което тя викаше отвън по съдържание беше същото, което Местан говореше от трибуната. Атака и ДПС си останаха заедно и в този парламент. Не с нас. Разграничението е абсолютно ясно. Усилията, които положихме и при преговорите за ДПС беше да направим тази разграничителна линия. Аз лично казах на ДПС, че политиката, която провеждаха в предишния мандат, е неприемлива за нас. Ние не искаме тя да има въздействие и въпреки че имаме сходство по 90% от позициите в нашата програма, ние през този мандат отказваме тяхното сътрудничество, защото тази политика натрупа прекалено много напрежение. Поне един мандат спокойствие дължим на голяма част от хората. В бъдеще коалиционните управления няма да са изключение за България, мисля, че поставихме едно добро начало, увери Бъчварова. /БГНЕС

 
 
Коментарите са изключени за Бъчварова: ДПС и Атака си останаха заедно и в този парламент