Азия – голямата стратегическа цел на папата

| от |

Азия е стратегическа цел на Римокатолическата църква: папа Франциск, което започва в Южна Корея първата си визита на този континент, ще влезе в контакт с една малцинствена, но пълна с живот църква, като погледът му ще е насочен и към Китай.

Франциск ще бъде от 13 до 19 август в Южна Корея. Официален мотив на визитата е участието му в Дните на католическата младеж на един континент, в който католиците са едва 3,2 процента от населението, но чийто брой расте. Папата избра страна, в която съжителстват множество култове – будисти, но също евангелисти и петдесятници, които бързо се увеличават. Тридесет процента от южнокорейците са християни, а 10 процента (5,3 милиона) – католици.

Визитата в Южна Корея ще бъде последвана още през януари от визита в Шри Ланка и Филипините, най-католическата от азиатските държави. Нито един папа не е посещавал Азия от 15 години. Но дори във Ватикана да избягват да говорят за „приоритет“, Азия представлява „пространство за евангелизация“.

Когато бил млад, Хорхе Берголио мечтаел да стане мисионер в Япония. Той се възхищавал на съпротивата на нелегалните католици там, запазили вярата си, макар да нямали свещеници през 18 и 19 век. Папата, който все още не е обявил пътуване в Африка, се интересува по-специално от отпечатъка на християнството върху азиатските култури. Един от неговите примери за подражание е италианският йезуит Матео Ричи /1552-1610 г./, погребан в Пекин, уважаван от китайския император и евангелизатор в тази страна, с чиято местна култура се съобразявал.

В 11-те речи, които ще произнесе в Южна Корея, папа Франциск едва ли ще забрави социалните и обществени теми, които са му присърце – за бедността, корупцията, глобализацията и абортите. Той ще прикани църквата, от която произхожда част от управляващата класа, да остане близо до онези, които са изключени от прекалено бързия икономически растеж. „Днес има риск църквата да изглежда като Църква на богатите за богатите“, отбелязва италианският мисионер Винченцо Бордо в сайта „Ватикан Инсайдър“.

Други акценти от визитата ще бъдат отдаването на почит на съпротивата на местна църква, основава от начетени лаици. Папата ще обяви за блажени 124 мъченици от първото поколение на корейските католици. Франциск ще отслужи и меса в Сеул за корейското помирение. Ватикана се надяваше на месата да присъстват и севернокорейски католици – контролирано и преследвано малцинство, но Пхенян не разреши. Някои южнокорейци искаха папата да посети и демилитаризираната зона на 18-ия паралел, но не е предвидено нищо в тази насока. Най-налудничавите и неоснователни спекулации в азиатската преса по повод визитата на папата бяха, че той щял да отиде в Северна Корея и да посети дори Пекин, за да се срещне с китайския президент Си Цзинпин, избран като него през 2013 г.

Сближаването с комунистически Китай беше приоритет на Бенедикт Шестнайсети, а после стана и приоритет на Франциск след десетилетия на преследване на християните по времето на Мао. Докато западното консуматорско мислене трансформира огромния Китай, католицизмът и протестантството също се възраждат, но те са контролирани, а понякога и потискани. Режимът насърчава съществуването на официална църква, като назначава епископи без одобрението на Ватикана. Бенедикт Шестнайсети предложи през 2007 г. диалог с режима.

През 2013 г. Франциск поздрави Си Цзинпин за избирането му начело на Китай, който отвърна на поздрава му. За момента обаче не се забелязва никаква значителна промяна. Все пак има малък знак: за първи път папата получава разрешение да прелети над Китай на отиване и на връщане. Ватикана би искал да постигне размразяване на отношенията с Пекин, което беляза отношенията с комунистически Виетнам.

Днес виетнамската църква, контролирана и понякога преследвана, е много жизнена. От Индия до Шри Ланка, от Източен Тимор до Индонезия, от Пакистан до Мианма и Япония, църквите са в малцинствена позиция, често пъти защитават правата на малцинствата и съжителстват при трудни условия с други религии – будисти, хиндуисти, мюсюлмани. Върху този издръжлив католицизъм се очаква да постави акцент папата при визитата си в Азия.

Франциск посочи в енцикликата си „Евангелската радост /2013 г./“ способността на християнството да проникне и пусне корени във всяка култура. Ето защо според експерта по Ватикана Сандро Мажистер папата може скоро да обяви за блажен йезуита Матео Ричи, отлъчен през 16 век от Ватикана именно заради отвореността му към другите култури.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Азия – голямата стратегическа цел на папата