Американски еколози откриха нови негативни последици за земята от добива на шистов газ

| от |

Американски еколози от университета „Саймън Фрейзър“ са открили нови негативни ефекти от добива на шистов газ. Според тях подземните работи могат да се отразят на ландшафта на наземната част. Сега този ефект е незабележим заради локалния характер на добива на шистов газ, съобщават учените в статия в сп. Frontiers in Ecology and the Environment.

Основните опасности за екологията при добив на шистов газ са свързани според учените с промишления шум, замърсяването на въздуха и водата. От 2007 г. добивът на шистов газ в САЩ и Канада се е увеличил със 700 процента. Според изследователите сега не съществуват систематични изследвания за влиянието на фракинга върху екологията. Само пет от 24 американски щата водят редовен публичен отчет за авариите и произшествията, свързани с добива на газ.

Като пример за недопустимостта на такъв подход авторите разглеждат 150 сондажа в три американски щата. Учените са открили, че в два на три сондажа при хидравличното разбиване се използват неизвестни химични вещества. В някои установки числото на химикалите с неясен произход достига 20. Специалистите не изключват, че много от тези вещества могат да са канцерогенни или да съдържат радиоактивни изотопи. Американските учени отбелязват, че е необходимо да се използва миналият опит, често негативен, за да се сведе до минимум въздействието на добива на шистов газ върху природата. Специалистите призовават да се запази добрата екология в районите, където се добива газ.

С БТА

 
 
Коментарите са изключени за Американски еколози откриха нови негативни последици за земята от добива на шистов газ