Алтернативната енергия: кой конкурира нефта и газа?

| от |

20120320-08473511841-e1332243139617

Развиващите се страни са готови да инвестират повече средства в „зелената” енергетика от развитите. Съгласно данни на изследване на Ernst & Young, в Европейския съюз, Австралия и САЩ съществено се съкращава държавната подкрепа на сектора подновявани източници на енергия, докато в Бразилия, ЮАР, Турция, Тайланд, Чили се влага все повече в развитието на „зелената” енергетика.

„Зелената” енергетика все повече губи популярност в развитите страни. Дълго време САЩ заемаха челни позиции по внедряване на алтернативни източници. Но сега инвеститорите предпочитат да влагат в овладяване на шистови находища, а не във вятърни генератори.

В Европейския съюз на фона на икономическата криза населението все по-активно изказва недоволство от енергийната политика. Европейците предпочитат и занапред да зависят от вноса на нефт и газ, но при това да имат евтина топлина и стабилен ток. В резултат в Европа са принудени да преразглеждат условията за субсидиране на производителите на подновявани източници на енергия, което ги прави непривлекателни в очите на инвеститорите.

Проблемът е в подхода. Възобновяваната енергетика не случайно се нарича „алтернативна”. Това е намаляване на натоварването върху екологията, помощ за икономиката. Ако на някое място цяла година свети ярко слънце, ще е грехота това да не се използва, но именно като допълнителен, а не основен източник за енергия. Поне на този етап на техническото развитие на човечеството, казва експертът Сергей Правосудов:

– Няма нито един алтернативен източник, който да надминава традиционните. В слънчевите страни горе-долу е изгодна слънчевата енергетика. Има региони в крайбрежните зони, където постоянно духа вятър – там е сполучлива вятърната енергетика. Но по себестойност те отстъпват на традиционната.
Но слабата конкурентоспособност на слънчевите батерии не е повод за отказ от работата в тази насока. До този извод стигат развиващите се страни. В Чили се изгражда най-голямата в света слънчева електроцентрала без привличане на държавни субсидии. Китай в рамките на плана за увеличаване на общата мощност на слънчевите централи до 35 ГВт към 2015 година въвежда съответни данъчни намаления. Гръмки проекти за получаване на ток от възобновявани източници стартират в Бразилия.

В Русия, въпреки наличието на големи запаси газ и нефт, на алтернативната енергетика се отделя значително внимание. В градовете все по-често може да се видят светофари със слънчеви елементи. На открити пространства се слагат вятърни генератори.

Сега един мощен вятърен парк се строи по брега на Бяло море, казва Гласът на Русия.

 
 
Коментарите са изключени за Алтернативната енергия: кой конкурира нефта и газа?