42-то Народно събрание

| от |

42-ят парламент се оказа с много къс, но интензивен живот – белязан от скандали, протести, блокади, хватки и трикове около осигуряване и проваляне на кворума, напускания и връщания на опозицията в пленарна зала, шествия и пулсации на въпроса “кой” около сградата на народното събрание. Обществената телевизия проследи най-важното, което беляза живота на депутатите през изминалата една година.

Най-краткият парламент след промяната през 89-та – но и най-запомнящият се. Една година – скандали, динамика, неочаквани обрати. Една година процедурни хватки и игра на нерви между управляващи и опозиция. Още в самото начало ситуацията се оказа патова. Партньорите от предишния парламент- ГЕРБ и Атака, вече в 42-ия, събираха 120 гласа. Депутатите на БСП и ДПС също бяха 120. Липсваше един-единствен глас, който да наклони везните. Кой щеше да осигури кворума, за да може да бъде гласуван кабинетът “Орешарски”, след като ГЕРБ бойкотира заседанието?

Волен Сидеров – председател на ПГ на “Атака”: “Гласът от “Атака”, който осигури това заседание днес, е моят глас.”

И така, с помощта на Атака, властта се структурира. ГЕРБ продължиха с тактиката “празен стол”. Дори напуснаха Народното събрание за близо 2 месеца.

Бойко Борисов – председател на ПГ на ГЕРБ: “Останете си трите партии в парламента, работете си, и пилците се броят наесен, е казал мъдрият български народ.”

Лютви Местан – председател на ПГ на ДПС: “Това тук е деструктивно поведение!”

Сергей Станишев – председател на ПГ на КБ (до юни 2014): “Заради прищевките, интересите на един човек, лидерът на паралемнатарната група, който се държи като обидено дете в детска градина, той превръща цялата парламентарна група на ГЕРБ в един катун.”

Волен Сидеров – председател на ПГ на “Атака”: “Пазете ни като стайно цвете, защото без “Атака” парламентът се срива и държавата се срива.”

Денят обаче, който постави на карта бъдещето на 42-рия парламент, се оказа 14 юни 2013-та.

Делян Пеевски – депутат от ПГ на ДПС: “Заклех се.”

Изборът на Делян Пеевски за председател на ДАНС изкара хиляди недоволни на митинг пред Министерския съвет, който прерасна в продължителни протести срещу кабинета “Орешарски” и избралия го парламент. Дни наред 42-ото Народно събрание работеше, опасано от заграждания и жандармерия.

Скоро започнаха и контрапротести в подкрепа на кабинета “Орешарски”.

22 дни след началото на уличните вълнения президентът Росен Плевнелиев препоръча нови избори като единствен изход от кризата.

Освен напрежението по линиите: протести-контрапротести, парламентарно мнозинство-президентска институция, Изток-Запад, в парламента избухваха скандали и с емблематични лица – и от управляващи, и от опозицията. Оттеглиха се Искра Фидосова от ГЕРБ и особено изненадващо – Христо Бисеров от ДПС.

Изненадващо се развиваха и отношенията между основните поддръжници на кабинета – БСП и ДПС. От прегръдки на площада до разединение. За да дойде 5 юни 2014-та, дни след изборите за Европейски парламент, когато по думите на Станишев, ДПС произнесли присъдата на правителството.

Лютви Местан – председател на ДПС: “Анализът на изборните резултати прави невъзможен пълният мандат на кабинета “Орешарски”.

Последваха консултации за предсрочни избори. Победата на ГЕРБ на евровота разклати сериозно не само коалицията БСП-ДПС, но и лидерството на Сергей Станишев.

Партията на Сидеров не изпрати представител в Брюксел, оттегли се от парламентарния живот. Появи се обаче друг участник в политическото пространство – “България без цензура”. И Бареков поиска разпускане на парламента.

Темпото за 42-ото Народно събрание ставаше все по-забързано. Премиерът Пламен Орешарски подаде оставка, тя беше гласувана от депутатите на 24 юли.

Пламен Орешарски – министър-председател в оставка:“За мен беше огромна отговорност да работя на тази позиция.”

Завъртя се рулетката с мандатите за съставяне на кабинет. Всички се отказаха.

Сергей Станишев се оттегли от председателското място в партията доскорошен мандатоносител. Лидер на БСП стана парламентарният председател Михаил Миков.

Допълнителен трус за Народното събрание беше скандалът около Корпоративна търговска банка. Да се актуализира или не бюджетът – това се оказа последният въпрос пред парламентa. От ГЕРБ се засегнаха, че ги свързват в коалиция с ДПС, защото гласували заедно това да стане. После се отказаха. Отново думата взе президентът. Призова парламентарните партии все пак да гласуват бюджета днес – на последното заседание на 42-рия парламент.