130 години от Съединението на България

| от chronicle.bg |
България чества 130 години от провъзгласяването на Съединението на Княжество България и Източна Румелия. На 6 септември 1885 година бунтовници нахлуват в Пловдив и свалят от власт гурбернаторът Гаврил Кръстевич.Това се случва сред поредица от бунтове в различни градове на Източна Румелия. последвани от военен преврат, подкрепен от княз Александър I Батенберг.
България е разделена на Княжество България и Източна Румелия след Берлинския конгрес през 1878 година. Българите в двете части на разпокъсаната родина започват създаването на тайни комитите още през 1880 година. Основна цел е постигане на обединението. През февруари 18865 година Захари Стоянов застава на чело на един революционните комитети „Съединениет0“. Той прокарва идеята това да се случи под скиптър на княз Александър I Батенберг.

Съединението получава своето дипломатическо и международно признание едва когато е подписана българо-турска спогодба и Топханенският акт на Великите сили, а сливането на Княжество България и Източна Румелия е утвърдено окончателно с признаването на българската независимост през 1908 година.

Честванията на 130-годишнината от Съединението на България ще се отбележи с празненства в цялата страна. В музея на Съединението в Пловдив в присъствието на официалните лица, ще бъде открита изложбата „Съхранената памет за Съединението от 1885“. В Ловеч ще започнат с Божествена Света литургия. Тя ще бъде отслужена от Ловчанския митрополит Гавриил в приземния храм „Въведение Богодорично“ при катедралния храм „Св. Св. Кирил и Методий“.

 
 
Коментарите са изключени за 130 години от Съединението на България