Спокойно! Лъвове в гората няма

| от |

Бисер Манолов

Представете си, че с вас сме заедно в гората. Изведнъж се чува лъвски рев. Каква реакция от наша страна ще последва? Ще побегнем панически, ще се покачим на най-близкото дърво или ще се изсмеем, защото знаем, че в България лъвове няма. Има и трети вариант – аз бягам панически, а вие крещите след мен да спра, защото в България лъвове няма.

bnb

Нарочно започвам коментара по този начин, тъй като в момента има известно напрежение сред вложителите в една банка (КТБ). Ще се опитам да бъда максимално полезен за повече от читателите, тъй като не е никак лесно да бъде поднесена толкова комплексна материя на хората, които не се занимават професионално с финанси. Веднага искам да изразя категоричното си становище, че под никаква форма не може да се прави аналог на сегашната ситуация с тази през 1996-1997 г.

Над 60% от банковия сектор в момента е в ръцете на кредитни институции, които са с безспорна репутация на международната сцена. Абсолютно по същия начин стоят и нещата с банките с български капитал. Няма да анализирам причината, поради която се стига до труса в момента. Атаката срещу въпросната кредитна институция обаче безспорно бе подготвена изключително прецизно.

Точно в този момент най-важното е да се запази спокойствие и да има отговорно политическо говорене.

Институциите и правителството задължително трябва да действат съвместно. Спомням си, че преди година фалира една от най-големите ипотечни банки в Англия „Нортън Рок“. В последвалите анализи бе споменато, че една от причините за настъпилия хаос е несъгласуваните действия между Bank of England (централната банка на страната) и министерството на финансите. При кризисни ситуации от такъв характер трябва да се действа с цялата мощ на държавата с цел минимизиране последствията за обществото. По време на казуса „Нортън Рок“ бе доказано, че гуверньорът на централната банка и финансовият министър изобщо не са комуникирали, та камо ли да са направили нещо за създаването на единен информационен център.

Когато говорим за банковия сектор в България от гледна точка на сегашната ситуация, мнозина си задават въпроса доколко стабилен е той. За мен няма абсолютно никакво съмнение, че в момента нещата са нормални и единственият проблем е паниката, която бе изключително умело провокирана.

Банковата система на България е от възможно най-консервативен тип. Това до голяма степен я предпази през последните години от финансовите катаклизми, обхванали целия свят. За да подкрепя това мое твърдение, ще ви дам следния пример. Основният ресурс, с който работят търговските банки в страната, е почти изцяло привлечен ресурс от местни физически и юридически лица плюс собствения им капитал. В банковия бизнес тази конструкция се счита като възможно най-безрисковата. Произходът на средствата в банковото дело се нарича пасив. Тоест средствата, с които оперират търговските банки, са предимно средства на вложителите. Английската банка „Нортън Рок“ финансираше дейността си предимно чрез емитиране на краткосрочни облигации. Казано с други думи, тя изцяло зависеше от състоянието на капиталовите пазари и инвестиционните намерения на малък брой участници. Банките в България имат собствен капитал над десет милиарда лева. По смисъла на банкирането собственият капитал играе ролята на финансов буфер при неблагоприятна стопанска конюнктура и съответната обезценка на вложенията. От тази гледна точка искам дебело да подчертая, че банковата система на България надвишава многократно изискванията за размера на собствения капитал по смисъла на европейските стандарти. В основата на всяка банкова система извън количествените характеристики обаче от изключителна важност е и доверието на вложителите.

Няма банка в света, която може да издържи на паническо теглене на депозити в рамките на няколко дни. Няма! Точно поради тази причина надзорните органи в цял свят разработват превантивни правила, за да се намали стресът за вложителите при наличие на кризисна ситуация. Повечето от вас са чували за термина „капиталова адекватност“. Банките инвестират набраните средства в различни активи. Към тези активи спадат и кредитите. Капиталовата адекватност показва дали на база риска на инвестираните средства банката има достатъчно собствен капитал, за да поеме тези евентуални финансови трусове.

Точно поради тази причина специалистите говорят, че банките в България са добре капитализирани, имайки предвид високата им степен на капиталова адекватност. Ще го кажа още по-кратко: банките в България са възможно най-безрисковите кредитни институции в Европа. Няма абсолютно никакво основание за паника. Да не забравяме още две важни неща и те са: първо, че финансовата ни система е регулирана от валутен борд, и второ, че паричният пазар на страната е от затворен тип. Казано с други думи, това означава, че нямаме фундаментална причина за обезценка на лева поради естеството на валутния борд. Нивото на валутните резерви на БНБ се намира исторически на едно от най-високите си равнища в размер на 28 млрд. лева.

Към настоя­щия момент практически е невъзможно да има атака на валутния борд от външни спекуланти поради споменатата специфика на паричния пазар. Отново казвам, спокойствието е решение на текущата ситуация, както и активното и синхронизирано участие на абсолютно всички държавни субекти. Точно в този момент ми се струва, че ще бъде актуално и повдигане на темата за членството на България в еврозоната. Разбира се, че това е един дълъг процес, който започва с подаване на апликационна форма за включване на страната в „чакалнята за еврозоната“, известна под наименованието EРM2. При членство на страната в еврозоната ще се отвори достъп до ликвидност на българските банки от ресурса на Европейската централна банка. Разбирате ли колко неиздържана е тезата, че такова членство щяло да ни струва пари. Когато правите пълно каско на автомобила си, това безплатно ли е? В този случай говорим за финансова застраховка на цялата ни финансова система. Това е тема, която незабавно трябва да бъде сложена на масата за дебати между всички политически партии и съответните държавни органи. „Застраховката“ означава плащане, за да прехвърлиш риска. Нали така?

Банковата система в страната категорично може да бъде определена като стабилна в този момент. „Лъв в гората няма.“ Дайте да не тичаме панически, че ще ни се пръсне сърцето, без някой да ни гони. Разбирам, че този, който ръководи държавата, трябва да ни покаже как става това. Не, имам по-добра идея, нека ние да му покажем.

 
 
Коментарите са изключени за Спокойно! Лъвове в гората няма